Nasze miasto zajęło 25 miejsce w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych przygotowanym przez międzynarodową firmę doradczą Arcadis. To dobry wynik biorąc pod uwagę, że przed nami znalazły się praktycznie wszystkie miasta wojewódzkie oraz większe miasta od Suwałk skupione wokół dużych aglomeracji. Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników, zgrupowanych w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym.
Ranking miał na celu porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Opracowanie prezentuje ponadto ciekawe i innowacyjne projekty, dzięki czemu stanie się swoistym katalogiem dobrych praktyk dla władz miejskich.
W pierwszej trójce rankingu znalazły się kolejno Warszawa (1. miejsce), Toruń (2. miejsce) i Wrocław (3. miejsce).
Pozycje w środkowej części rankingu zajęły głównie miasta średniej wielkości. Można dostrzec, że wśród nich znajduje się duża liczba byłych miast wojewódzkich sprzed reformy administracyjnej, np. Koszalin (18. miejsce), Legnica (24. miejsce), Suwałki (25. miejsce), Siedlce (27. miejsce), Tarnów (28. miejsce), Słupsk (29. miejsce) czy Nowy Sącz (30. miejsce), które po 1998 roku musiały na nowo zdefiniować swoje funkcje.
W rankingu z tej części Polski znalazły się jedynie Suwałki oraz Białystok, który zajął 14 miejsce.
- Suwalski samorząd największy nacisk od kilku lat kładzie na rozwój przedsiębiorczości i obrana kilka lat temu strategia przynosi dziś efekty. Mamy świetnie prosperujące zakłady na terenie strefy ekonomicznej. Duże strategiczne inwestycje oraz świetnie rozwijający się rynek budowlany i mieszkaniowy. Miejsce Suwałk w rankingu obok dużych polskich miast to wynik ciężkiej pracy i konsekwentnej realizacji postawionego celu – tłumaczy Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Wartym podkreślenia jest to, że do rankingu brano pod uwagę dane z 2015 roku. Z pewnością Miasto Suwałki wypadło by lepiej biorąc pod uwagę ostatnie 2 lata, w trakcie których w Suwałkach działo się szczególnie dużo w zakresie rozwoju nowych prywatnych inwestycji oraz działań ukierunkowanych na społeczeństwo i ochronę środowiska jak chociażby system dopłat do wymiany źródeł ciepła.