Aktualności

O Miłoszu w Archiwum

Wykładem pt. "O podróżach w czasie. Związki Czesława Miłosza z Suwalszczyzną" w środę 15 maja w Archiwum Państwowym w Suwałkach Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny rozpoczęło realizację projektu kulturalnego, dofinansowanego przez Miasto Suwałki. 
Wykład przygotowała i wygłosiła Marianna Rant-Tanajewska, bibliotekarka, edytorka. Na spotkaniu w archiwum przybliżyła historię rodziny Czesława Miłosza, zarówno od strony ojca, jak i matki, opowiedziała o pobytach przyszłego Noblisty na Suwalszczyźnie i o śladach tych pobytów w poezji i prozie oraz podzieliła się mnóstwem ciekawostek z życia i twórczości poety. Po wykładzie odbył się spacer do dawnej apteki Szwejkowskich, gdzie wisi tablica upamiętniająca Miłosza (przy ulicy T. Kościuszki) oraz pod kamienicę przy obecnej ulicy ks. K. A. Hamerszmita 7, gdzie w latach 1926-1935 mieszkali rodzice poety z jego bratem Andrzejem, a studiujący wtedy w WIlnie Czesław Miłosz odwiedzał ich. 

Wykład był przygotowaniem do wyprawy edukacyjnej pn. "Śladami poety", która odbędzie się przed wakacjami i podczas której uczestnicy odwiedzą miejsca związane z Czesławem Miłoszem: Opitołoki (tam w miejscowym kościele ślub wzięli rodzice poety: Aleksander i Weronika z Kunatów), Szetejnie - miejsce urodzenia Czesława Miłosza, Świętobrość (tam został ochrzony Czesław Miłosz, a na cmentarzu pochowani są jego przodkowie) i dodatkowo Kiejdany - miasteczko będące lustrem wielokulturowości pogranicza polsko-litewskiego. 
Publiczna relacja z wyprawy zakończy projekt. 

17
Maj