Aktualności

Regionalne Forum Społeczne o partycypacji

W środę 20 marca w Białymstoku odbyła się stacjonarna część Regionalnego Forum Społecznego zorganizowanego przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) we współpracy z Urzędem Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Forum było okazją do spotkania się przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z terenu województwa podlaskiego.

Podczas Forum prezentowane były dobre praktyki konsultacji społecznych, włączania młodzieży oraz roli organizacji pozarządowych w animowaniu procesów partycypacyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na działania w obszarze ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu, zieleni w mieście. Eksperci omówili sposoby na zwiększenie zaangażowania lokalnych społeczności, przełamywanie niechęci mieszkańców do wykorzystania swego wpływu oraz przedstawili skuteczne metody i atrakcyjne narzędzia.

Forum otworzyły Iwona Zaborowska, prezeska OWOP i Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocniczka Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Agnieszka Otapowicz i Ewa Jasińska z OWOP opowiedziały o dobiegającym końca projekcie „Zmiana klimatu”, w ramach którego powstała publikacja „Jak włączać mieszkańców w procesy partycypacyjne”, a w części gmin z terenu województwa podlaskiego wdrażane były nowe formy włączania mieszkańców do planowania polityk publicznych.

Następne wystąpienia poprowadzili zaproszeni eksperci. Krzysztof Ziental, kierownik Działu Partycypacji w Wydziale Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, opowiedział o przebiegu wrocławskich konsultacji terenów zielonych i terenów rekreacyjnych, o opracowanych dokumentach, w tym kanonie konsultacji opisującym jak powinny być przeprowadzane konsultacje społeczne, o partnerstwie z organizacjami pozarządowymi wspierającymi samorząd w procesie konsultacyjnym, o prowadzeniu dialogu z młodzieżą i dziećmi i o sprawczości wrocławian.

Anna Petroff-Skiba, reprezentująca Fundację Think Tank Miasto, przez lata kierownik Wydziału Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy, opowiedziała o modelu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, polegającym na zleceniu przeprowadzenia konsultacji społecznych, lub części tego procesu, organizacjom. Wśród zalet takiego modelu wymieniła zdjęcie z urzędnika odpowiedzialności za np. zaproszenie mieszkańców na spotkanie konsultacyjne, czy moderowanie takiego spotkania.

Agnieszka Maszkowska, prezeska Fundacji SocLab, mówiła o zwiększaniu wpływu wśród młodych ludzi, o politykach i przestrzeniach młodzieżowych. Jako moderatorka procesów konsultacji, w szczególności w zakresie budżetów partycypacyjnych, ekspertka opowiadała o promowaniu i wdrażaniu programów na rzecz aktywizacji młodzieży, szkolnych budżetów partycypacyjnych oraz inicjatyw młodzieżowych.

Na zakończenie Forum, uczestnicy mieli możliwość dyskusji w grupach tematycznych z ekspertami.

W czwartek 21 marca odbyły się warsztaty tematyczne online prowadzone przez inny zespół ekspertów — Zbigniewa Łukaszewskiego, dyrektora Centrum Usług Społecznych w Goleniowie, Magdalenę Berezowską-Niedźwiedź z Fundacji EkoRozwoju we Wrocławiu, dr Katarzynę Sztop-Rutkowską oraz Jolantę Skowrońską z Urzędu Miejskiego w Wasilkowie.

21
Marzec