Na dziesiątym jubileuszu Środowiskowego Domu Samopomocy Stowarzyszenia Aktywni tak samo spotkali się w środę 31 maja w Suwalskim Ośrodku Kultury podopieczni i pracownicy domu przy ul. Wojska Polskiego, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, miejskich instytucji pomocowych oraz zaprzyjaźnieni uczestnicy domów środowiskowych z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wszystkim dziękowała Natalia Góska, dyrektor placówki.
- Nie byłoby naszego domu, gdyby nie wspaniali rodzice, najlepsza kadra, uczestnicy, zarząd stowarzyszenia Aktywni Tak Samo, zwłaszcza państwo Zyta i Bogdan Sadowscy, nasi darczyńcy oraz wsparcie, jakie otrzymujemy od Państwa i samorządu - dziękowała Natalia Górska podczas uroczystej gali. - Dziękuję też poprzedniej Pani dyrektor Jolancie Łanczkowskiej, która współtworzyła placówkę i wszystkim, którzy przez te 10 lat byli i są z nami nadal.
Osobom, które na co dzień tworzą dom dziękowali też Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach z radnymi Krystyną Gwiazdowską i Zbigniewem De-Mezerem oraz poseł Jarosław Zieliński z żoną Lilianną, prezes suwalskiego oddziału TPD.
- Realizujecie Państwo bardzo ważne zadanie na rzecz naszych mieszkańców - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - W dodatku jesteście sprawdzonym partnerem, z kórym współpraca układa się bardzo dobrze. Życzę Wam niesłabnącej energii i satyfakcji z pracy z osobami z niepełnosprawnością.
O tym, jak wyjątkowe miejsce udało się stworzyć na ulicy Wojska Polskiego grupie zaangażowanych ludzi świadczył też pokazany na gali film. Jego autorami są pracownicy ośrodka: Anna Łukowska i Piotr Szmigielski.
Na zakończenie, dzięki wsparciu finansowemu darczyńców ŚDS wszyscy mogli obejrzeć spektakl "Ach, jak cudowna jest Panama!" w wykonaniu BIałostockiego Teatru Lalek.
Z oferty Środowiskowego Domu Pomocy przy ul. Wojska Polskiego 9 korzysta 35 dorosłych osób, ale chętnych jest znacznie więcej, dlatego stowarzyszenie stara się o rozbudowę placówki. Prowadzone są tam warsztaty rękodzieła, arteterapia, pracownie życia codziennego. Działają także mieszkania wspomagane.