Aktualności

8. Suwalskie Teatr-Akcje 2013 – na północ

Już po raz ósmy odbędą się Suwalskie Teatr-Akcje. Tym razem festiwal zaplanowano od 2 do 4 sierpnia 2013 r. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno- Artystycznej  Nie Po Drodze.

Ideą festiwalu jest stworzenie mieszkańcom Suwalszczyzny możliwości dotarcia do współczesnego, wartościowego i różnorodnego teatru oraz sztuki performatywnej. Od 2010 roku Teatr-Akcje mają charakter międzynarodowy i skupiają się na prezentacji działań artystycznych z różnych kultur, na wschód, południe, zachód i północ od Suwalszczyzny.

W 2013 roku program Teatr-Akcji przeniesie widzów oraz uczestników na spotkanie i w podróż na północ – do Skandynawii. Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstw Kultury Norwegii i Finlandii oraz przy zaangażowaniu Współorganizatora – Suwalskiego Ośrodka Kultury a także Partnera – Powiatu Suwalskiego zapraszamy Państwa na cztery niezwykłe i wartościowe wydarzenia oraz jednorazową akcję teatralną “Na granicy” przygotowaną przez nas specjalnie na Teatr-Akcje.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Teatr-Akcji jest bezpłatny.

 Program 8. Suwalskich Teatr-Akcji 2013 – na północ:

1. Performens “Black” Mette Edvardsen z Norwegii,

Piątek, 2.08, godz. 20:00
Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Mette Edvardsen jest tancerzem, który prowadzi solową działalność performerską, w swoich pracach eksperymentuje z mediami, wideoartem i pisarstwem. „Black” to performens, w którym przedmioty stają się widzialne. W pustej przestrzeni jest ciemność i nie ma rzeczy. Powoli wraz z wypowiadanymi słowami i wykonywanymi ruchami performera przestrzeń staje się widzialna a rzeczy nie. One poruszą się, zmieniają pozycję, są przetwarzane, ale ciągle niewidoczne. Artysta staje się mediatorem pomiędzy tym czego nie widać, ale jest obecne, a widzami. Artysta prezentuje swoje działania na scenach i w galeriach sztuki w niemalże całej Europie.

2. Warsztaty teatralne i proces twórczej pracy nad tematem „kultura popularna i reklama” metodami improwizacji, pracy zbiorowej i opracowywania twórczych odpowiedzi na hasła związane z głównym tematem, prowadzone przez dwie artystki z międzynarodowej grupy Oblivia z Finlandii: Annę Krzystek (UK) i Annikę Tudeer (FIN).

Piątek, 2.08
sala prób na parterze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z autorskim zestawianiem metod pracy twórczej rozpoczynającej się od głównej idei, następnie tworzenie swoistego słownika ruchów, tekstów i działań do użycia w improwizacjach i spektaklu na wybrany temat. Powstające w ten sposób działania cechują się minimalizmem, oszczędnością formy, humorem, subtelnością i żywym tempem. Jest to metoda oparta na obserwacji i poszukiwaniu sposobów przedstawiania i „destylowania” idei poprzez działanie i tekst. Dla uczestników w wieku od 16 lat. Warsztaty odbędą się 2 sierpnia 2013 w sali prób SOK (parter) 2 spotkania po 2 godziny – szczegóły dotyczące godziny rozpoczęcia warsztatów otrzymają osoby, które zgłoszą się drogą mailową do 31 lipca 2013 r. pisząc kilka słów o sobie (doświadczenia teatralne) na adres: teatr-akcje@niepodrodze.org

3. Prezentację performensu “Entertainment Island” międzynarodowej grupy Oblivia z Finlandii,

 Sobota, 3.08, godz. 19:00
Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Oblivia powstała w 2000 roku w Helsinkach i jest fińsko-brytyjską grupą performatywną tworzącą w procesie kreacji zbiorowej, charakteryzującą się minimalizmem i łączeniem różnorodnych form oraz dyscyplin artystycznych. Jej członkowie to tancerze, muzycy i artyści słowa. „Entertainment Island” jest trzyczęściowym działaniem-wypowiedzią na temat globalnego i lokalnego przemysłu rozrywkowego i kultury popularnej, ich wypolerowanej powierzchni oraz mroku i pustki pod spodem. W pierwszej części jest zabawnie, artyści mówią i pokazują czym jest globalny przemysł rozrywkowy i co wszyscy lubią. Druga część jest jeszcze bardziej zabawna. Prezentuje współczesny “telewizyjny” styl życia, wiadomości medialne oraz “opery mydlane”, w których kultura lokalna spotyka globalną. Część trzecia obnaża ciemną stronę kultury popularnej, “podglądactwo” i brak indywidualizmu.

4. Muzeum w drodze. Kompozycja # 5.

Niedziela, 4.08, godz. 13:00 – 19:00
Budzisko 10 (pierwszy budynek zlikwidowanego przejścia granicznego po prawej stronie jadąc od Suwałk oraz parking przed nim – w razie dobrej pogody)

Dyrektor Muzeum w drodze Janusz Byszewski. Animatorzy muzealni: Joanna Łojas i Kamil Niedziałek. Twórca Muzeum w drodze Janusz Byszewski – kurator Laboratorium Edukacji Twórczej działającego przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, artysta, animator społeczno-kulturalny zajmujący się projektowaniem sytuacji twórczych i edukacją kreatywną, twórca kilkudziesięciu projektów zrealizowanych w Polsce i za granicą. W przewodniku Muzeum w drodze pisze: “Nie będę palił muzeów. Zakładam własne! Nazywa się: Muzeum w drodze!, które składa się z 21 interaktywnych sytuacji/obiektów zachęcających do rozmowy o problemach kultury/sztuki aktualnej. Stanowiska są tak zaprojektowane, by przy każdym z nich można było usiąść i zrealizować instrukcję. Są więc stanowiska dla jednej osoby (sprzyjające refleksji), dla dwóch (zachęcające do dialogu i wymiany) i dla większej grupy (inspirujące dyskusję). Muzeum w drodze projektuje sytuacje twórcze sprzyjające autorefleksji, rozmowie, interakcji, zadawaniu pytań, wymianie, indywidualnej kreacji przy pomocy języków i strategii sztuki współczesnej. Nie jest to miejsce pedagogiczne. W trosce o autentyczność porozumienia jest projektem unplugged. Wszystkie sytuacje są tak zaprojektowane, by ułatwić osobom przychodzącym do muzeum aktywną, twórczą obecność. Jest to muzeum partycypacyjne. Każdej sytuacji towarzyszy instrukcja, która zawiera zadania do wykonania.” Autor projektu przypomina jedno z haseł paryskiej rewolty 1968 roku: “Działanie nie powinno być reakcją, ale kreacją”.

5. Prezentację interdyscyplinarnej akcji teatralnej „Na granicy” na terenie zlikwidowanego przejścia granicznego Polski z Litwą w Budzisku – 25 km na północ od Suwałk, przygotowanej specjalnie na Teatr-Akcje w ramach tygodniowych, twórczych warsztatów przez grupę młodych osób z Suwalszczyzny i innych chętnych.

Niedziela, 4.08, godz. 19:00
Budzisko 10 (pierwszy budynek zlikwidowanego przejścia granicznego po prawej stronie jadąc od Suwałk oraz parking przed nim – w razie dobrej pogody)

Akcja teatralna będzie składała się z symultanicznych działań performatywnych – scen skomponowanych wokół głównego tematu „granicy”. Część scen zostanie przygotowana we współpracy i przy udziale okolicznych mieszkańców w oparciu o metodę “teatru ze społecznością”. Metoda ta polega na odnalezieniu istotnych wydarzeń i faktów z przeszłości lokalnej społeczności, w tym wypadku związanych z granicą, przejściem granicznym, jego budową, otwieraniem, zamykaniem, itd, które posłużą jako materiał do “opowiedzenia” w scenach akcji.

Źródło: SOK

30
Lipiec