Amerykańskie wojsko na dzień dziecka

Prawdziwe tłumy przyciągnęła na Plac Marii Konopnickiej wizyta amerykańskich kawalerzystów z 2. Pułku Kawalerii Armii USA. Swoją obecnością Suwałki zaszczycił również zastępca Ambasadora USA w Polsce John C. Law. Wszystko działo się w ostatnią sobotę (4 czerwca). Gospodarzem wydarzenia był Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk, który po przywitaniu gości z USA wspólnie ze Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach rozdali dzieciom cukierki i lizaki.

Amerykańscy żołnierze z 2. Pułku Kawalerii Armii USA spotkali na Placu Marii Konopnickiej w centrum miasta prezentowali swoje pojazdy i sprzęt wojskowy. Suwalczanie mieli okazję obejrzeć wojskowe transportery, haubice, pojazdy wspierające i porozmawiać z żołnierzami. Mundurowi to uczestnicy „Rajdu Dragonów II”, czyli międzynarodowych ćwiczeń  sił sojuszniczych, których elementem jest przejazd liczącej dwa tysiące kilometrów trasy z Niemiec do Estonii. Celem „Rajdu Dragonów II”, jest wykazanie swobody przemieszczania się wojsk NATO wewnątrz jego terytorium oraz zademonstrowania zaangażowania USA we wspólne bezpieczeństwo państw NATO.

Miejska impreza z okazji Dnia Dziecka oferowała gry i zabawy dla najmłodszych, występy zespołów tanecznych i wokalnych z Suwalskiego Ośrodka Kultury, warsztaty plastyczne, pokazy służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojska Polskiego.