Aktualności

Andrzej Wajda w Suwałkach

Andrzej Wajda Honorowy Obywatel naszego miasta wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz - Wajda odwiedzili Suwałki. Do naszego Miasta przyjechali w czwartek (16 czerwca). Najważniejszym punktem w programie wizyty w Suwałkach Andrzeja Wajdy było odsłonięcie tablicy w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od wczoraj duża Sala Koncertowo Teatralna w SOK nosi imię Andrzeja Wajdy.

Andrzej Wajda wraz z żoną do Suwałk przyjechali o godzinie 14.00. Po przyjeździe od razu powitał ich Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Ewą Beatą Sidorek, a także właściciele Radia 5 Państwo Maria i Piotr Bajer.

Wybitny reżyser urodził się w Suwałkach, a akurat w tym roku przypada 90 rocznica jego urodzin. W związku z tym Władze Miasta Suwałki postanowiły to zaakcentować i uczcić.

- Bardzo długo zabiegaliśmy o wizytę Pana Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Cieszę, że doszła ona w końcu do skutku. Jako Władze Miasta czuliśmy potrzebę wyróżnienia Honorowego Obywatela Suwałk w 90 rocznice jego urodzin – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Suwalski samorząd postanowił, że uczci wybitnego Suwalczanina nadając Sali Koncertowo – Teatralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury jego imię. Ten symbol został przypieczętowany odsłonięciem specjalnej tablicy.

- Mam nadzieję, że w tym miejscu będą odbywały się wybitne wydarzenia. Cieszę się, że moja skromna osoba będzie patronować temu miejscu – powiedział chwilę po odsłonięciu tablicy Andrzej Wajda, który chwilę później spotkał się na krótkim briefingu prasowym z suwalskimi dziennikarzami.

- Żałuję, że nie odwiedzam Suwałk tak często jak bym tego chciał. Mam z tym miejscem piękne wspomnienia. Najbardziej zapadły mi w  pamięci defilady wojskowe. W Suwałkach było dużo żołnierzy. Nie raz te defilady wyglądały lepiej niż w Warszawie – wspominał Andrzej Wajda.

Po tym w Sali Koncertowo - Teatralnej im. Andrzeja Wajdy zaprezentował się zespół Suwalszczyzna z fragmentem widowiska taneczno – teatralnego BAL W RESURSIE OBYWATELSKIEJ 1914.

 

Drugi dzień pobytu Andrzeja Wajdy w Suwałkach (17 czerwca) był bardzo intensywny. Mistrz polskiej kinematografii rozpoczął go od odsłonięcia rzeźb  z pleneru poświęconego  życiu i twórczości Andrzeja Wajdy przy ul. Zarzecze 26 w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego. Kuratorem wystawy był Andrzej Strumiłło.

Następnie Andrzej Wajda odbył podróż sentymentalną. Odwiedził miejsce, w którym urodził się i spędził pierwszych 8 lat swojego życia. Wojska Polskiego 27 to miejsce, które jak powiedział Andrzej Wajda, wróciło mu kilka wspomnień z dzieciństwa. Mieszkanie, które kiedyś zamieszkiwał Andrzej Wajda dziś jest zupełnie inne jednak Honorowy Obywatel Suwałk  cieszył się, że mógł je odwiedzić. W tej sentymentalnej wizycie towarzyszył mu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Po tym odbył się krótki pobyt w Galerii Andrzeja Strumiłły przy  ul. Kościuszki 45, a zwieńczeniem było spotkanie w  suwalskim Urzędzie Miejskim z władzami samorządowymi miasta Suwałki.

Czesław Renkiewicz Preyzdnet Suwałk w swoim przemówieniu przypomniał historię Andrzeja Wajdy, wspomniał jego największe dzieła.

- Wśród Pańskich wyróżnień jest wiele nagród. Ta główna to Oscar. My do tej kolekcji chcielibyśmy dołożyć coś jeszcze – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkChcielibyśmy by przyjął Pan na pamiątkę tej wizyty Honorową Włóćznię Jaćwingów, wyjątkowe wyróżnienie – mówił Prezydent Suwałk.

Specjalnie na dzisiejsze spotkanie został przygotowany również inny wyjątkowy prezent. Z inicjatywy Państwa Marii i Piotra Bajer powstała specjalna księga pamiątkowa  z życzeniami mieszkańców, które są skierowane do Pana Andrzeja Wajdy, a także arkusz znaczków personizowanych z Andrzejem Wajdą.

Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz – Wajdą w Suwałkach z Suwałk wyjadą w sobotę (18 czerwca).

17
Czerwiec