Aktualności

AUKSO po raz piętnasty

Koncertem Janusza Olejniczaka, Andrzeja Bauera, Aleksandry Świgut, Marcina Zdunika i Janusza Wawrowskiego zainaugurowano w piątek (25 lipca) XV Letnią Filharmonię AUKSO. „Koncert koncertów” odegrany został na dużej scenie w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Koncert odbył się w czwartą rocznicę śmierci Józefa Gajewskiego. Justyna Rekść – Raubo, dyrektor AUKSO zadedykowała wydarzenie zmarłemu prezydentowi Suwałk.

W programie koncertu znalazły się kontrastujące są sobą kompozycje, podkreślające różnorodność repertuaru wykonywanego przez Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Z okazji 100-lecia urodzin Andrzeja Panufnika jedna z najlepszych polskich orkiestr wykonała wraz z Andrzejem Bauerem Koncert wiolonczelowy (cz. I i II) autorstwa tego kompozytora. Andrzej Panufnik ten utwór napisał na zlecenie London Symphony Orchestra i ukończył go na łożu śmierci. Ostatnią pracę kompozytora opisała w posłowiu do „Autobiografii” Panufnika jego żona – Camilla Panufnik, wspominając, że był to czas niezwykle burzliwy – w życiu prywatnym twórcy i na arenie politycznej, co zresztą można usłyszeć w utworze.

To jednak nie Koncertem wiolonczelowym rozpoczęła się inauguracja XV edycji Letniej Filharmonii AUKSO. Jako pierwszy wystąpił pianista Janusz Olejniczak. Artystę suwalską publiczność mogła stosunkowo niedawno usłyszeć podczas koncertu z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. W rozmowach Janusz Olejniczak podkreśla, że jednym z jego ulubionych utworów jest Koncert f-moll Fryderyka Chopina. Nic więc dziwnego, że pianista wykonał go z Orkiestrą AUKSO akurat tego wieczoru.

Koncert f–moll, charakteryzujący się Chopinowską wirtuozerią w stylu brillant, wybrzmiał w trzech częściach, prezentując znane publiczności tematy i ich przetworzenia. Nastrojowa kompozycja, przerywana kujawiakowymi motywami, w wykonaniu Janusza Olejniczaka wywołała zachwyt słuchaczy.

Ostatnim utworem w piątkowym programie był Koncert potrójny C-dur op. 56 na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Ludwiga van Beethovena. Koncert wymagający doświadczenia koncertowego od wykonawców powstał na początku XIX wieku. Został skomponowany dla księcia Franza Josepha Lobkowitza, ucznia i protektora Beethovena.

W przerwie pomiędzy I i II częścią koncertu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk złożył gratulację Justynie Rekść – Raubo, dyrektorowi Letniej Filharmonii AUKSO.

- To Pani charyzma i determinacja sprawiają, że co roku możemy gościć muzykę poważną w Suwałkach i okolicy – mówił Prezydent SuwałkDziękuję, że jesteście z nami już od 15 lat.

W tym roku Miasto Suwałki na organizację Letniej Filharmonii AUKSO przeznaczyło 25 tysięcy złotych z Budżetu Miejskiego.

Źródło: materiały własne oraz niebywalesuwalki.pl

28
Lipiec