Aktualności

Benefis Andrzeja Strumiłły

Benefis Andrzeja Strumiłły odbył się w sobotę (21.10) w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wydarzenie zakończyło obchody 90-lecia urodzin artysty, który od lat mieszka i tworzy na Suwalszczyźnie. Decyzją Sejmiku Wojewódzkiego bieżący rok w województwie podlaskim został ogłoszony rokiem profesora Andrzeja Strumiłły, zasłużonego dla budowania kultury i tożsamości regionu artysty. W związku z tym w całym województwie odbywały się liczne wydarzenia artystyczne. Benefis był ich swoistym finałem. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele władz, środowisk artystycznych i przyjaciele artysty.

 

– Ziemia suwalska jest mi szczególnie bliska, tym bardziej cieszę się z tak miłej uroczystości – powiedział uhonorowany artysta.

Benefis uświetniły koncerty Voytka Proniewicza & Duo Roszkowskiego, którzy zaprezentowali utwory Karola Lipińskiego, oraz Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Rozmowę z bohaterem wieczoru i jego gośćmi poprowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska, współzałożycielka Fundacji „Pogranicze” i współtwórczyni Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Benefis zwieńczył tort urodzinowy i głośne ,,Sto lat” odśpiewane przez wszystkich zebranych.

Życzenia wypisane pismem kaligraficznym przekazał profesorowi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który podziękował za wkład w kulturę Suwałk.

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował i wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda. Od ponad 50 lat pozostaje aktywnym twórcą. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, blisko 150 wydawnictw. Uprawia wiele dyscyplin w kulturze i sztuce: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Został uhonorowany wieloma nagrodami państwowymi, w tym między innymi dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Kultury Podlasia (2009) i Suwalczanin Roku 2016.

23
Październik