Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał dziś z Zarządem Województwa Podlaskiego Porozumienie na mocy, którego Miasto Suwałki otrzyma dofinansowanie na sfinansowanie podróży uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach na Światową Olimpiadę Kreatywności w USA. Suwalscy uczniowie w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności zajęli I miejsce w wyzwaniu teatralnym dzięki czemu wyjadą do Stanów Zjednoczonych by tam reprezentować Polskę. Miasto Suwałki również dofinansuje ten wyjazd.

Destination Imagination – Oczyma Wyobraźn (DI) jest największym na świecie programem dla dzieci i młodzieży zorientowanym na rozwój kreatywności oraz umiejętności XXI wieku. Działa w 42 krajach, na sześciu kontynentach, 48 stanach Ameryki Północnej oraz w Kanadyjskich prowincjach. Daje możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni. Jest też ekscytującą przygodą dla tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i talenty. DI uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas rozwiązywania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy i pracy zespołu.

Drużyny wykorzystują fizykę, inżynierię, matematykę, technologię oraz różne dziedziny kultury i sztuki, aby rozwiązać jedno z sześciu Wyzwań Drużynowych. Na stworzenie rozwiązania poświęcają od 4 do 7 miesięcy.

Drużyny muszą zdobywać nową wiedzę, prowadzić badania i eksperymentować, aby rozwiązać każdy z aspektów Wyzwania Drużynowego. Pracując nad swoim rozwiązaniem uczą się konsekwencji w dążeniu do celu, odpowiedzialności za własną pracę i pracę całego zespołu, podejmowania decyzji, umiejętności współpracy, planowania zadań, przełamywania własnych słabości, odwagi w myśleniu i działaniu.

Wyzwania Drużynowe dzielą się na sześć rodzajów:

• wyzwanie techniczne
  • wyzwanie naukowe
  • wyzwanie konstrukcyjne
  • wyzwanie teatralne
  • wyzwanie improwizacyjne
  • wyzwanie społeczne- projektZasięg

Dodatkowy rodzaj Wyzwania Drużynowego stanowi Wyzwanie Wschodzących Gwazd - dedykowane wyłącznie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

W  dniach od 1 do 3 kwietnia odbywała się XI Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, w której wzięła udział drużyna DI z klasy IIId z Zespołu Szkół Nr 9 w Suwałkach w składzie: Natalia Kubitzka, Lena Ceckowska, Maja Mróz, Julka Radziszewska, Gabrysia Suski, Adrian Bieńkowski, Adam Minkiewicz z trenerkami Małgorzatą Pol i Iloną Kruszyńską – Marczyk.

Dzieci zajęły I miejsce w poziomie wiekowym szkół podstawowych, w wyzwaniu teatralnym. Tym samym uczniowie otrzymali prawo do reprezentowania Polski podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w Stanach Zjednoczonych, która odbędzie się w dniach od 25 – 28 maja 2016 roku.

Olimpiada organizowana jest przez Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Fundacja zajmuje się działalnością edukacyjną. Misją Fundacji jest wspieranie, rozwijanie i rozpowszechnianie wszelkich form i metod stymulujących myślenie twórcze oraz kreatywność.

Dziś w Białymstoku Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Woj. Podlaskiego podpisali wspólnie z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk porozumienie na mocy, którego Miasto Suwałki otrzyma 15.000 zł dofinansowania z budżetu województwa. Dodatkowo Prezydent Miasta Suwałk przyznał 31.500,00 zł – jako dofinansowanie na zakup biletów lotniczych dla całej drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach.

Wyjazd kwotą 5.000 zł dofinansował również Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Suwałkach.