Aktualności

Raz do roku na ludowo

W barwny rynek jak za całkiem niedawnych czasów zamieni się na dwa dni park Konstytucji 3 Maja. W sobotę i niedzielę, 27 i 28 lipca będzie można wysłuchać najlepszych wykonań tradycyjnej muzyki Suwalszczyzny, podpatrzeć rękodzielników i popróbować specjałów suwalskiej kuchni. Organizatorem XIV Suwalskiego Jarmarku Folkloru jest Suwalski Ośrodek Kultury. 

Na stoiskach w parku będzie można zaopatrzyć się w najlepsze wyroby tradycyjnej suwalskiej kuchni. Nie zabraknie także specjałów kuchni sąsiadów: litewskiej, czy tatarskiej. Swoje warsztaty rozłożą też rękodzielnicy.

Podczas jarmarku bedzie można obejrzeć widowiska obrzędowe oraz posłuchać uczestników kwalifikacji do ogólnopolskich festiwali folklorystycznych, w tym najważniejszego - Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w kategoriach: śpiewaków solistów, zespołów śpiewaczych oraz kategorii Mistrz-Uczeń.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny jarmark folkloru jest wprowadzenim do przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”. To jeden z nielicznych w Europie festiwali, prezentujący etnograficzne tańce powiązane z obrzędowością doroczną. W tym roku będzie można obejrzeć  część „Lato”, prezentującą tradycyjne zachowania taneczne od letniego przesilenia do dożynek. Dodatkowo, jedna z trzech pieśni regulaminowych przesłuchań musi być powiązana z tematyką żniwną bądź dożynkową.

 

Program Suwalskiego Jarmarku Folkloru

 27 lipca, sobota

godz. 13.30-17.30 - przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny

godz. 17.30-20.00 - potańcówka z kapelą "Gęsty kożuch kurzu" z Lublina, laureatem festiwalu "Stara tradycja" oraz festiwalu kazimierskiego

 

28 lipca, niedziela

godz. 10-17 - kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego

godz. 13-17 - spektakle obrzędowe:

godz. 13 - "Podsuwalski wieczór panieński"  w wykonaniu teatru seniora "Zgryz" z Suwałk

godz. 14 - "Oczepiny kurpiowskie i koncert pieśni" - Regionalny Zespół Kurpiowski z Czarni k. Ostrołęki

godz. 15.40 - "Pieśni i tańce litewskie" w wykonaniu zespołu ludowego "Linago" z Kowna

25
Lipiec