W barwny rynek jak za całkiem niedawnych czasów zamieni się na dwa dni park Konstytucji 3 Maja. W sobotę i niedzielę, 27 i 28 lipca będzie można wysłuchać najlepszych wykonań tradycyjnej muzyki Suwalszczyzny, podpatrzeć rękodzielników i popróbować specjałów suwalskiej kuchni. Organizatorem XIV Suwalskiego Jarmarku Folkloru jest Suwalski Ośrodek Kultury.
Na stoiskach w parku będzie można zaopatrzyć się w najlepsze wyroby tradycyjnej suwalskiej kuchni. Nie zabraknie także specjałów kuchni sąsiadów: litewskiej, czy tatarskiej. Swoje warsztaty rozłożą też rękodzielnicy.
Podczas jarmarku bedzie można obejrzeć widowiska obrzędowe oraz posłuchać uczestników kwalifikacji do ogólnopolskich festiwali folklorystycznych, w tym najważniejszego - Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w kategoriach: śpiewaków solistów, zespołów śpiewaczych oraz kategorii Mistrz-Uczeń.
Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny jarmark folkloru jest wprowadzenim do przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”. To jeden z nielicznych w Europie festiwali, prezentujący etnograficzne tańce powiązane z obrzędowością doroczną. W tym roku będzie można obejrzeć część „Lato”, prezentującą tradycyjne zachowania taneczne od letniego przesilenia do dożynek. Dodatkowo, jedna z trzech pieśni regulaminowych przesłuchań musi być powiązana z tematyką żniwną bądź dożynkową.
Program Suwalskiego Jarmarku Folkloru
27 lipca, sobota
godz. 13.30-17.30 - przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny
godz. 17.30-20.00 - potańcówka z kapelą "Gęsty kożuch kurzu" z Lublina, laureatem festiwalu "Stara tradycja" oraz festiwalu kazimierskiego
28 lipca, niedziela
godz. 10-17 - kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego
godz. 13-17 - spektakle obrzędowe:
godz. 13 - "Podsuwalski wieczór panieński" w wykonaniu teatru seniora "Zgryz" z Suwałk
godz. 14 - "Oczepiny kurpiowskie i koncert pieśni" - Regionalny Zespół Kurpiowski z Czarni k. Ostrołęki
godz. 15.40 - "Pieśni i tańce litewskie" w wykonaniu zespołu ludowego "Linago" z Kowna