Aktualności

Włócznie rozdane

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Waldemar Siedlecki, Marlena Borowska, Bożena Dobrzyń i Dariusz Mazur to laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów” za 2013 rok. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w piątek w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tradycyjnie gala była połączona z balem charytatywnym, z którego dochód - 35 500PLN - tym razem  przeznaczono na potrzeby Domu Samopomocy, przy ulicy Wojska Polskiego 9 w Suwałkach, w tym na zakup i montaż windy.

Włócznia Jaćwingów to doroczna nagroda Prezydenta Miasta Suwałk przyznawana za wybitne zasługi dla Miasta Suwałki. Konkurs jest organizowany od 2003 roku.

- Jest to wyjątkowa nagroda bo przyznawana tym osobom, które pracują na sukces naszego miasta. Każdy od siebie, w większości społecznie pracuje na ten sukces i z tego powodu jest mi ogromnie miło, że w ten sposób możemy docenić Państwa działania - mówił w trakcie swego przemówienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W ubiegłych latach Włócznia Jaćwingów przyznawana była w pięciu kategoriach: działanie gospodarcze, działanie społeczne, działanie kulturalne, działanie sportowe, wydarzenie specjalne. Rok temu zrezygnowano z podziału na kategorie.  Natomiast tak, jak w latach ubiegłych wyróżnienie jest przyznawane indywidualnie lub zespołowo za wybitne zasługi w danym roku we wszystkich dziedzinach życia publicznego w naszym mieście. W tym roku kapituła mogła przyznać maksymalnie pięć „Włóczni Jaćwingów”.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać osoby fizyczne, organizacje i instytucje społeczne, kulturalne, sportowe, gospodarcze i inne oraz członkowie Kapituły, powołanej przez Prezydenta Miasta Suwałki.

Do Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów” za 2013 rok zgłoszono 34 osoby, instytucje, stowarzyszenia i inicjatywy. Wniosków było jeszcze więcej, bo aż 51.

Wśród osób zgłoszonych do Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk prawie wszyscy to społecznicy, którzy nie szczędzą czasu i energii na rzecz innych. Organizują wydarzenia i zajęcia sportowe, artystyczne, pomagają chorym, animują życie kulturalne, wychowują młodzież, są patriotami, dbają o seniorów. Byli wśród nich również przedsiębiorcy, którzy wzorowo prowadzą firmy i tworzą miejsca pracy oraz wspierają różne inicjatywy.

Laureatami Nagrody Miasta Suwałk "Włócznia Jaćwingów" za 2013 rok zostali:

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach, za dynamiczny rozwój i pobudzenie do działania ponad 200 seniorów, którzy pokazują wszystkim, że „jesień życia” to „złoty wiek”, kiedy jest czas na realizację życiowych pasji i zainteresowań. Wystarczy tylko wyjść z domu. Seniorzy skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku regularnie uczestniczą w wykładach uniwersyteckich, kursach językowych, uprawiają sport, podróżują, gotują i rozwijają artystyczne talenty.

W ubiegłym roku ogólnopolskie sukcesy święcili Teatr „Zgryz”, zdobywca Grand Prix na Ogólnopolskich Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie oraz zespół Złota Jesień, który wyśpiewał tam II miejsce.

 

Waldemar Siedlecki, dowódca 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, za zaangażowanie w tworzenie na terenie jednostki ekspozycji dotyczącej dziejów Garnizonu Suwałki; za działalność edukacyjną i wychowawczą; za niesłabnącą wolę udziału w imprezach patriotycznych, świętach państwowych i miejskich; za wspieranie kombatantów oraz za obronę zagrożonej suwalskiej jednostki i kształtowanie jej pozytywnego wizerunku.

 

Marlena Borowska, kierująca Wydziałem Wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, za zaangażowanie w organizację wydarzeń muzycznych, w tym Ogólnopolskiego Kursu Orkiestrowego; Międzynarodowego Festiwalu Ars Musica, koncertów dobroczynnych „W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II Wielkiemu Polakowi”; charytatywnego Koncertu Kolęd „Dzieci Dzieciom”. W ubiegłym roku dzięki jej staraniomw Suwałkach wystawiono po raz pierwszy operę, było to „Wesele Figara”.

Marlena Borowska jest znakomitym pedagogiem, jej wychowankowie zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych konkursach i studiują na najlepszych uczelniach.

Laureatka wielu konkursów i wyróżnień, w 2013 r. uhonorowana odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

Bożena Dobrzyń, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia, za dynamiczne, skuteczne zarządzanie firmą zatrudniającą 235 pracowników i przyjmującą mleko od 800 dostawców, za nieustanne dbanie o jakość produktów i podnoszenie wydajności produkcji, dzięki czemu w ubiegłym roku uruchomiono nową linię serowarską o przerobie 350 tysięcy litrów mleka na dobę.

Spółdzielnia Mleczarska Sudowia jest kontynuatorką tradycji pierwszej spółdzielni mleczarskiej powstałej na Suwalszczyźnie w 1925 roku.

 

Dariusz Mazur, za sponsorowanie suwalskiego sportu oraz organizowanie wielu przedsięwzięć charytatywnych, w tym Turnieju Mikołajkowego, w którym każdego roku uczestniczą znani polscy piłkarze, aktorzy i dziennikarze.

Na szczególne podkreślenie zasługuje też fakt finansowania przez Laureata klubu piłkarskiego Wigry Suwałki, organizowania licznych przedsięwzięć sportowych, a także wspierania organizacji pozarządowych oraz osób potrzebujących.

 

Oprawę muzyczną gali zapewnili: gwiazda włoskiej estrady Francesco Napoli i krakowski Capri New Beat. Bal i aukcję poprowadził Zygmunt Chajzer.

Organizatorem gali było Miasto Suwałki, współorganizatorami: Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Suwalski Ośrodek Kultury.

 

 

14
Luty