Aktualności

Zagłosuj na "Suwalszczyznę"

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” znalazł się w gronie finalistów XIV edycji nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaskiej Marki. W kategorii kultura walczy o laur z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży oraz Białostockim Teatrem Lalek. Czasu pozostało niewiele. Liczymy na wsparcie wszystkich suwalczan, przyjaciół, miłośników, obecnych i dawnych członków zespołu. Głosowanie już ruszyło i potrwa do 2 kwietnia.

Pod tym linkiem można śledzić wyniki głosowania w czasie rzeczywistym: http://podlaskamarka.pl/api/results. Na tę chwilę ZPiT „Suwalszczyzna” jest w pierwszej piątce.

Głosowanie jest banalnie proste! Wystarczy wejść na stronę www.podlaskamarka.pl, wybrać Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, podać numer telefonu komórkowego i pobrać bezpłatny kod weryfikacyjny, którym potwierdzamy swój wybór. Wśród uczestników plebiscytu Podlaska Marka Roku zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Przypominamy! Jeden numer telefonu komórkowego równa się jednemu głosowi. Dlatego każdy głos się ma znaczenie! O wynikach poinformujemy na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz na naszym profilu na Facebooku.

Więcej o zespole i głosowaniu: http://soksuwalki.eu/zpit-suwalszczyzna-walczy-o-tytul-podlaskiej-marki-roku-glosowanie-ruszylo/,

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, cieszący się ogromnym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów. Jego celem jest wyłonienie i uhonorowanie produktów najlepiej promujących region.

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszące się do nazwy zespołu. Opowiadają o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu.

W 2008 r. zrealizowano obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u. Spektakle powstały we współpracy z warszawskim choreografem Jarosławem Wojciechowskim, jednym z najwybitniejszych znawców tańców narodowych w Polsce. Takiej tanecznej opowieści o lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował żaden zespół w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach „Suwalszczyzny”.

Zespół tworzą trzy grupy: „Filary”, grupa reprezentacyjna; „Patroni”, dorośli obywatele z dumą kontynuujący lokalne tradycje oraz „Dzieci Suwalszczyzny”, najmłodsi adepci. Tancerzom przygrywa Kapela ZPiT „Suwalszczyzna” złożona z profesjonalnych muzyków.

21
Marzec