Aktualności

Kolejne modernizacje w suwalskim szpitalu

Dyrekcja suwalskiego szpitala we współpracy z Grodzieńskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym zainaugurowała dziś projekt pn. „Rozwój współpracy instytucji medycznych Polski i Białorusi w celu podniesienia jakości diagnostyki onkologicznej oraz organizacji pomocy w nagłych wypadkach”, którego efektem będzie remont i modernizacja  Oddziału Onkologii Klinicznej i Hematologii w Suwałkach. W konferencji inauguracyjnej wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

3 912 600 EURO to budżet całego projektu, a dofinansowanie sięgnęło 90%. Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Adam Szałanda, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach zaprezentował główne działania w ramach projektu. Dyrektor wymienił najważniejszą rzecz czyli - remont i modernizację Oddziału Onkologii Klinicznej i Hematologii oraz zakup niezbędnego sprzętu i aparatury na potrzeby oddziału w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.

-  W ramach pozyskanych środków Grodzieński Obwodowy Szpital Kliniczny w Grodnie na Białorusi zakupi specjalistyczną aparaturę medyczną i wyposażenie – opisywał Adam SzałandaRównież specjaliści z obu szpitali wezmą udział w 4 seminariach mających na celu wymianę wiedzy z zakresu onkologii oraz ratowania pacjentów będących w stanach zagrożenia życia.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk pogratulował dyrekcji szpitala kolejnego projektu, który wpłynie na jakość świadczonych usług w Suwałkach.

- Cieszę się, że w ostatnich kilku latach tak dobre wiatry wieją w żagle naszego szpitala – mówił Prezydent SuwałkKolejny zmodernizowany oddział, tym bardziej tak ważny dla ratowania życia, jest dobrą wiadomością zarówno dla mieszkańców Suwałk jak i całej Suwalszczyzny.

Czesław Renkiewicz przytoczył również statystyki dotyczące zachorowań oraz zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi w Polsce, Województwie Podlaskim oraz w Suwałkach.

- Liczba zachorowań na nowotwory drastycznie wzrasta. Tylko w ostatnich 6 latach z ponad 120 tysięcy osób rocznie liczba ta wzrosła do ponad 140 tysięcy zachorowań w całej Polsce – wyliczał Czesław RenkiewiczW naszym województwie liczba zachorowań jest stała i utrzymuje się mniej więcej na poziomie prawie 4 tysięcy osób rocznie.

Liczba zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi w Polsce również od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie - 90 tysięcy osób rocznie, a w województwie Podlaskim to ponad 2500 osób.

Najczęściej występujące choroby nowotworowe to rak jelita grubego, płuc i gruczołu krokowego u mężczyzn. U kobiet najczęściej spotykane nowotwory to rak macicy, piersi i również jelita grubego.

Projekt zainaugurowany dziś przez suwalski szpital ma zakończyć się w kwietniu 2015 roku.

30
Styczeń