Aktualności

Konkurs na halę sportowo-widowiskową rozstrzygnięty

Miasto Suwałki przedstawiło dziś wyniki konkursu architektonicznego na budowę hali sportowo - widowiskowej.

Prezydent Miasta Suwałk  w dniu 25 kwietnia 2016 r. ogłosił konkurs  pn: ,,Opracowanie koncepcji architektonicznej budowy hali sportowo – widowiskowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy ulicy Zarzecze 26 oraz parkingiem przy ulicy Grunwaldzkiej w Suwałkach”.

W ramach konkurs do dnia 11 lipca można było składać prace konkursowe. Ostatecznie wpłynęło 5 prac, które zostały ocenione merytorycznie przez Sąd Konkursowy (zespół pomocniczy Kierownika Zamawiającego w składzie określonym w Regulaminie, powołany do oceny spełniania przez Uczestników Konkursu wymagań określonych w Regulaminie, oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszej pracy konkursowej).

 

W dniu dzisiejszym przewodnicząca Sądu Konkursowego, Pani Małgorzata Włoskowska Naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, odczytała protokół z posiedzenia i wskazała zwycięzców. Sąd ocenił tylko 4 projekty, gdyż jedna z nadesłanych prac została wykluczona ze względów formalnych - projektant nie dołączył kosztorysu budowy hali, nie podał kubatury, powierzchni użytkowej, a także użył skali niezgodnej z zaleceniami. Wyboru dokonano w oparciu o kryteria oceny Prac Konkursowych wskazane w Regulaminie Konkursu.

 

Najwyższą ocenę, ponad 80 punktów, uzyskał projekt nr 3, w którym Sąd Konkursowy wysoko ocenił funkcjonalność budynku.

- Oczywiście i w tym projekcie są pewne niedociągnięcia i wygląd zewnetrzny pozostaje do dopracowania, ale pod względem funkcjonalności, rozmieszczenia pomieszczeń, komunikacji - projekt ten najbardziej nam odpowiada - stwierdziła przewodnicząca sądu.

W uzasadnieniu wyboru członkowie sądu podkreślali m.in.: dobrze rozwiązaną funkcję wewnątrz obiektu uwzględniającą wielofunkcyjność obiektu, czytelny podział na strefy zawodników, widzów i artystów, dobrze rozwiązana strefę wejściową z narożnika od strony istniejącego wejścia na stadion z wykorzystaniem znajdujących się kas zewnętrznych i od strony zalewu w poziomie II kondygnacji, duże magazyny dostępne z zewnątrz i pomieszczenie techniczne, możliwość funkcjonowania sali rozgrywkowej z szatniami oraz pomieszczeń biurowych niezależnie od obiektu poprzez  odrębne wejścia z zewnątrz obiektu.

Praca konkursowa została przygotowana przez pracownię RESTUDIO Spółka z o.o. z siedzibą przy ul. Sobótki 11A/6 w Gdańsku. Za zajęcie pierwszego miejsca biuro projektowe otrzyma 12.000 zł brutto, zgodnie z założeniami konkursu.

 

 

praca 3. a

 

 

Na drugim miejscu, z przyznaną nagrodą w wysokości  5.000 zł brutto, znalazł się projekt nr 2, który uzyskał 68,89 punktów. Praca konkursowa została przygotowana przez biuro DEMIURG Spółka z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą przy ul. Lubeckiego 2 w Poznaniu.

Zalety obiektu to mi.in.: prosta forma obiektu, Dobra kolorystyka i wystrój elewacji z perforacją podświetlanych sylwetek sportowców, odpowiednia sala rozgrzewkowa. Natomiast wady to m.in.: niekorzystnie zlokalizowane główne wejście do budynku, przysłonięcie stadionu,  za dużo drzwi wewnętrznych, przedsionków, występują kolizje przejść zawodników (artystów) z widzami, dwie klatki schodowe w części środkowej zabierają najbardziej atrakcyjną przestrzeń na trybuny, długie wąskie korytarze bez światła naturalnego, zbędne przeszklenia sali sportowej i rozgrzewkowej.

 

praca 2. c

 

 

Trzecie miejsce, z sumą punktów 55,13, przypadło projektowi nr 1 wykonanemu przez Architektoniczne Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Budownictwa, Pracownia Projektowa Manecki z Krakowa.

Sąd konkursowy w uzasadnieniu jako główną zaletę uznał efektowna białą bryłę, wyróżniającą obiekt i jednoznacznie go identyfikującą. Natomiast wady to m.in.: obiekt hali zbyt blisko dojścia do stadionu, dwa główne wejścia, przeciwległe na najdłuższej przekątnej znacznie oddalone od siebie, brak wind zapewniających komunikacje pionową dla niepełnosprawnych na wszystkie poziomy obiektu, zbyt mała i za niska sala rozgrzewkowa i do tego z filarami, brak pomieszczeń związanych z imprezami masowymi, bieżącym utrzymaniem i dozorem obiektu oraz brak pomieszczeń technicznych niezbędnych do funkcjonowania obiektu. 

OSTATECZNY NOCNY A3

 

Natomiast czwarte miejsce zajął projekt nr 4, opracowany przez Atelier ZETTA Zenon Zabagło z Białegostoku, z sumą punktów 42,39.

Sąd konkursowy uznał, że zaletą jest prosta bryła, natomiast wśród wad znalazły się: źle rozwiązane funkcje, błędne założenia, w tym korytarz po zewnętrznym obrysie, brak szatni zawodników w obrębie hali, zbędne fasady szklane wokół obiektu i żebra zewnętrzne, które są kosztowne w realizacji, brak dostępu z zewnątrz do magazynów i boiska, brak możliwości modyfikacji i zmian, bez naruszenia idei pracy.

 

praca 4. d

 

 

 

Zgodnie z art. 123 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 2164 z późn. zm.) Organizator Konkursu Miasto Suwałki informuje o rozstrzygnięciu Konkursu oraz przyznaniu I i II  nagrody.

Nr pracy Kod pracy konkursowej  

Nazwa wykonawcy

Łączna liczba przyznanych punktów Miejsce
1

 

120104 Architektoniczne Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Budownictwa

Pracownia Projektowa Manecki

Ul. Wielopole 18B

31-072 Kraków

55,13 III
2 616161 DEMIURG Spółka z o.o. Spółka Komandytowa

Ul. Lubeckiego 2, 60-348 Poznań

68,89 II
3 062328 RESTUDIO Spółka z o.o.

Ul. Sobótki 11A/6, 80-247 Gdańsk

80,64 I
4 150240 Atelier ZETTA

Zenon Zabagło

Ul. Suraska 2/11, 15-422 Białystok

42,39 IV
5 981231 INTEGRAL PROJEKT Sp. z o.o.

Ul. Czerska 18/42, 00-732 Warszawa

- -

 

 

 

 

Ze wszystkimi projektami można zapoznać się tutaj http://um.suwalki.pl/projekty-hali-widowiskowo-sportowej/

26
Lipiec