Aktualności

Podziękowania za walkę o obwodnicę Suwałk

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotkał się w czwartek (16 lutego) z osobami, które tworzyły Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk by podziękować za wsparcie suwalskiego samorządu w walce o jak najszybsze rozpoczęcie budowy suwalskiej obwodnicy.

- Państwa zaangażowanie pozwoliło mi jako Prezydentowi skuteczniej zabiegać o rozpoczęcie tej inwestycji. Organizowaliście akcje protestacyjne, braliście udział w wielu spotkaniach, zbieraliście podpisy pod wnioskiem o rozpoczęcie budowy, wysyłaliście pisma do osób decydujących. Dzięki Waszym działaniom o Suwałkach słyszała cała Polska. Dzięki temu udało nam się wywalczyć realizację obwodnicy Suwałk – powiedział wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który wszystkim osobom tworzącym komitet wręczył podziękowania za udzielone wsparcie.

Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk tworzyli: Stanisław Kulikowski, przewodniczący Komitetu, Zdzisław Przełomiec, Tomasz Drejer, Henryk Owsiejew, Zbigniew Wisiecki, Andrzej Chuchnowski, Włodzimierz Marczewski, Józef Kimera, Grzegorz Płatonow, Sławomir Szeszko, Szymon Kozicz, Wojciech Fortuna, Bogdan Sadowski, Mirosław Szyszko, Krzysztof Maciejewski.

Najbardziej głośne i spektakularne akcje zorganizowane przez Komitet to 3 protesty jakie miały miejsce wzdłuż przebiegu Drogi Krajowej nr 8 w Suwałkach.

We wtorek 6 listopada 2012 przez dwie godziny trwał pierwszy z nich. Protest nazwany „Marszem Milczenia” skupił około tysiąca osób. Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zorganizował dwa marsze milczenia. Jedna grupa protestujących wyruszyła z ronda od strony Augustowa, a druga od - strony Budziska. Obie grupy spotkały się po dwugodzinnym marszu w centrum Suwałk.

Protestujący po drodze zatrzymywali się, by zapalać znicze w miejscach, gdzie w przeszłości doszło do śmiertelnych wypadków. Mieszkańcy mieli ze sobą transparenty: "Czarny wtorek", "Żądamy obwodnicy", "Chcemy normalnie żyć", "Stop tirom" czy "Suwałki też są ważne".

21 marca 2013r. zorganizowano drugi protest. Czterogodzinna blokada została zorganizowana na wysokości dworca PKS. Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk postawił wtedy na koncerty takich zespołów jak Skaner, Akcent, Beciaki czy Mister Night. Mieszkańcy w ten sposób wyrazili swój protest przeciwko braku budowy obwodnicy Suwałk,  a dzięki nietypowej formie protestu o Suwałkach było głośno w całej Polsce.

Protest rozpoczął się równo o godzinie 12.00 w południe. Kilkaset mieszkańców Suwałk z transparentami, trąbkami i tablicami zebrało się na skrzyżowaniu ulic Utrata i Przytorowa i skutecznie blokowało ruch tranzytowy w mieście.

Na scenie zagrało 6 zespołów. Swoje poparcie wyraziła też suwalska drużyna I ligi siatkówki Ślepsk Suwałki. Między koncertami mieszkańcy Suwałk opowiadali o tym jak trudno żyje się przy drodze krajowej numer 8.

Ostatni z protestów odbył się 20 czerwca 2013r. – tym razem na sportowo. Przedstawiciele komitetu zorganizowali gry, wyścigi i pokazy sportowe.

Równo o 12.00 w południe Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zablokował dwa skrzyżowania ulicy Armii Krajowej z ulicami Pułaskiego i Reja.

Dzień przed ostatnim z protestów do Suwałk dotarł oficjalny komunikat z Ministerstwa Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej, w którym poinformowano, że budowę obwodnicy zaplanowano na lata 2014-2020, a pieniądze na jej realizację mają pochodzić z funduszu polityki spójności.

Zapewnienie miało swoje odbicie w rzeczywistości. 1,5 roku później 12 listopada 2014r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, która jest inwestorem, ogłosiła przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy, który został rozstrzygnięty 12 sierpnia 2015r.

Przetarg wygrała firma Budimex, z którą podpisano umowę 29 września 2015r. W tym wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk Dokument został podpisany w białostockiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budimex wykona całą inwestycję za 299,4.

27 stycznia 2017r. Bogdan Paszkowski Wojewoda Podlaski podpisał tzw. ZRID czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy miasta Suwałki. Ten podpis zwieńczył całą walkę o obwodnicę Suwałk.

Budowa już się rozpoczęła i zgodnie z umową ma zakończyć się do kwietnia 2019r . jednak wykonawca deklaruje, że skróci ten termin.

17
Luty