Suwalczanie będą mogli wykupić mieszkania komunalne

Na wniosek Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk na Sesji Rady Miejskiej podjęta została uchwała związana z uruchomieniem możliwości sprzedaży mieszkań komunalnych. Do sprzedaży skierowane zostaną lokale mieszkalne położone w budynkach, w których Miasto Suwałki nie ma 100% własności.

- Od wielu lat osoby mieszkające w naszych mieszkaniach komunalnych zwracały uwagę na chęć wykupienia mieszkania na własność. Trzeba przyznać, że ta sprawa bardzo długo była wstrzymywana. Jednak obecna sytuacja na suwalskim rynku mieszkaniowym jest na tyle dobra, że postanowiliśmy uruchomić taką możliwość – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Suwalski rynek mieszkaniowych rozwija się bardzo dynamicznie. Przez 4 ostatnie lata liczba oddawanych do użytku mieszkań wzrosła ponad dwukrotnie. W 2014 roku oddano w Suwałkach 160 nowych mieszkań w blokach i wybudowano 32 domy. W 2015 analogicznie 279 i 52, w 2016 - 392 i 48, a w 2017 aż 459 i 31.

Sprawa sprzedaży mieszkań komunalnych musi być rozpatrywana w ścisłym związku z koniecznością tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców, w szczególności osób o najniższych dochodach.

Nie bez znaczenia jest fakt, że o swoje ludzie dbają bardziej, więc posiadanie na własność stanowi większą zachętę do szanowania mieszkania i jego otoczenia.

Sprzedaż nie będzie oznaczała wyprzedaży mieszkań, bowiem Miasto ma świadomość konieczności przyjmowania rozwiązań i ustaleń umożliwiającym odtwarzanie stanu ilościowego i technicznego gminnego zasobu mieszkaniowego, m.in. poprzez realizację prac remontowo – budowlanych, modernizacji i inwestycji.

Warto przypomnieć, że spółka miejska ZBM TBS będzie realizowała kolejne mieszkania w formule „od najemcy” ZBM TBS Sp. z o.o. kolejnych mieszkań w formule „od najemcy do właściciela”. Działanie takie jest tym bardziej zasadne, że ceny usług budowlanych nadal rosną. Realizacja budowy 2 bloków mieszkalnych dla 48 najemców, a docelowo właścicieli rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku.

Zakłada się, że do sprzedaży skierowane zostaną lokale mieszkalne położone w budynkach, w których Miasto Suwałki nie ma 100% własności. O wykup mieszkania komunalnego będzie mógł starać się dotychczasowy najemca lokalu, który nie ma zaległości czynszowych i niezależnych a okres wynajmu jest nie krótszy niż 10 lat. Lokal nie może znajdować się w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Wartość mieszkania oszacuje wykwalifikowany rzeczoznawca. Gmina będzie mogła przyznać kupującym bonifikatę. Szczegółowe warunki sprzedaży zostaną określone w drodze indywidualnych uchwał Rady Miejskiej, wyrażających zgodę na sprzedaż poszczególnych nieruchomości. W IV kwartale br. będą trwały prace przygotowawcze, m.in. związane z przyjmowaniem wniosków najemców w sprawie wykupu. Natomiast sama sprzedaż rozpocznie się od 1 stycznia 2019 r.

zdj. inwestycje.suwałki.org