Suwałki na 25 miejscu rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne

Suwałki na 25 miejscu rankingu wydatków komunalnych mieszkańców miast powiatowych organizowanym przez firmę Curulis – Doradztwo Samorządowe. Wykonawcy rankingu pod uwagę wzięli dane z 339 jednostek. Ocena dotyczyła przeciętnej polskiej rodziny w roku 2018 w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków, odbiór odpadów, komunikacja publiczna i strefy płatnego parkowania.

Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1 310,41 zł, najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie w sumie wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł. Suwałki uplasowały się na wysokim 25 miejscu z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 2 093,34 zł. Wśród miast z regionu na 58 miejscu jest Łomża, 116 Augustów, 126 Ełk i 306 Gołdap.
Biorąc pod uwagę poszczególne usługi, Suwałki są jednym z trzech najtańszych miast pod względem opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Roczna opłata za tę usługę dla gospodarstwa domowego 4-osobowego lub wieloosobowego wynosi w Suwałkach, przy miesięcznej stawce 16 zł, 192 zł. Dla porównania, w najdroższym, biorąc pod uwagę wywóz odpadów komunalnych, Otwocku roczna opłata to 768 zł.

Pełen ranking TUTAJ
Źródło: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2018