XX lat SSSE

W piątek (25 listopada) świętowano 20-lecie istnienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W wydarzeniu wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki. Miasto Suwałki, które jest akcjonariuszem SSSE reprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona 1 września 1996 roku i początkowo obejmowała trzy podstrefy: w Suwałkach, Ełku oraz Gołdapi. Miała być swoistym antidotum na lawinowo rosnące bezrobocie w tej części Polski. W chwili utworzenia SSSE bezrobocie oscylowało w okolicach 20%.

Obecny na uroczystości Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzięki istnieniu SSSE ten region Polski rozwija się bardzo prężnie i wciąż przyciąga nowych inwestorów o czym świadczy nieustanne rozszerzanie Strefy.

W trakcie uroczystości głos zabrał również prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który przypomniał, że w trakcie 20-letniej historii SSSE zdarzały się okresy różnorodne. Niekiedy wsparcie akcjonariuszy – samorządów Suwałk, Ełku i Gołdapi, okazywało się ostatnią deską ratunku dla Strefy. Prezydent przypomniał, że okres rozkwitu SSSE przeżywa od około 3-4 lat. – Podstrefa Suwałki to 34 firmy, 3 tys. pracowników i 700 mln zł tutaj zainwestowanych. A wszystko wskazuje na to, że fabryka „Forte” podwoi inwestycje w podstrefie suwalskiej – dodał Renkiewicz. Prezydent Suwałk na ręce Leszka Deca przekazał dekoracyjny wazon wypełniony suwalami z życzeniami, aby zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pomnażał majątek tej spółki.

20-lecie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było okazją do uhonorowania pamiątkowymi statuetkami wiceministra Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli trzech samorządów – akcjonariuszy SSSE. Dodatkowo, przedsiębiorcy działający w Strefie odebrali statuetki w trzech kategoriach: pierwsze zezwolenia – Sido, A&G Koperty, MasterPress, PHU Okleina, Rockwool, Prawda; największe inwestycje – Padma-Art i Padma 3.0 (140 mln zł), Impress Decor Company (175 mln zł), IRYD (55 mln zł), Bison Chucks (145 mln zł); największe zatrudnienie – Porta (700 osób), Malow (606 osób), Nord-Ost (120), Rosti (392), Forte – Tanne (docelowo 1000 osób).

Aktualnie SSSE składa się z 18 podstref, zlokalizowanych na terenie trzech województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Łącznie Strefa wydała 228 zezwoleń na prowadzenie działalności na swoim obszarze. Aktualnie w ramach Strefy działa około 200 inwestorów zatrudniających niemal 10 000 osób.