Dni Kawaleryjskie w Suwałkach

W sobotę i niedzielę 14 i 15 czerwca w Suwałkach 50 jeźdźców zmagało się podczas XIV Pikniku Kawaleryjskiego. Pomimo nienajlepszej pogody mieszkańcy Suwałk na pikniku oglądali 50 konnych, reprezentujących 15 przedwojennych jednostek wojskowych, pułków i dywizjonów oraz około 20 stowarzyszeń rekonstrukcyjnych. Koni było dwukrotnie więcej wliczając 45mechanicznych przedwojennego czołgu rozpoznawczego TKS.

W sobotę 14 czerwca na Placu konkursowym nad Zalewem Arkadia Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałk dokonał uroczystego otwarcia Pikniku Kawaleryjskiego. Następnie Konni przystąpili do pierwszej części konkursu - próby dzielności konia.

W niedziele w zawodach i pokazach sprawności kawaleryjskiej jeźdźcy musieli się wykazać w konkursach władania szablą i władania lancą.

Nie zabrakło też pokazu musztry konnej, sprzętu wojskowego i stoisk z regionalnymi specjałami.

Jednak największe wrażenie wywołał dynamiczny pokaz polskiego międzywojennego czołgu rozpoznawczego „tankietki” TKS wiernej repliki zbudowanej przez Biuro Rekonstrukcyjno – Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Czołg ważący ponad dwie i pół tony pędził prawie 45 km/h i dokonywał zwrotów w miejscu. W czasie wojny niska sylwetka - 130 cm i duża szybkość czyniła je celami trudnymi do trafienia, stąd pogardliwa lecz charakteryzująca ten pojazd niemiecka nazwa „pancerny karaluch”. TKS obok czołgu 7TP był podstawową bronią polskich sił pancernych podczas kampanii wrześniowej 1939.