W piątek (6 stycznia) o godz. 13.00 z ul. Jana Pawła II wyruszy już po raz kolejny Orszak Trzech Króli. Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem tego wydarzenia w Suwałkach.
Już po raz dziewiąty Orszak Trzech króli przejdzie ulicami 300 miejscowości w Polsce i w kilkudziesięciu miejscach na świecie. W Suwałkach odbędzie się on po raz piąty.
Program Orszaku Trzech Króli:
Początek o godz. 13.00 na ul. Jana Pawła II przy kościele pw. Chrystusa Króla.
SCENA 1 : ŻYCIE W RAJU , GRZECH PIERWSZYCH LUDZI
Scena umiejscowiona przy Kościele pw. Chrystusa Króla.
SCENA 2: PASTERZE TRZÓD
Scena umiejscowiona Placu Marii Konopnickiej.
SCENA 3: BRAMA ANIELSKA
Scena rozgrywana na schodach Kościoła Św. Aleksandra
SCENA 4: STAJENKA, NADEJŚCIE MĘDRCÓW
Scena rozgrywana w Parku Konstytucji 3 Maja
Trasa Orszaku Trzech Króli w Suwałkach
Papieża Jana Pawła II – ul. Gen. Z. Podhorskiego – ul. Gen. J. Dwernickiego – ul. T. Noniewicza – Plac Marii Konopnickiej – ul. Chłodna – Plac Marszałka J. Piłsudskiego (do Konkatedry pw. św. Aleksandra) – ul. T. Kościuszki.
Czym jest Święto Trzech Króli
Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Czym są przedstawienia jasełkowe
Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.
Czym jest Orszak Trzech Króli
Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.