Sesja etnograficzna

Na seminarium popularnonaukowe pt. „Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy” zaprasza w piątek 20 grudnia w godzinach 10-16 Suwalski Ośrodek Kultury. Spotkanie odbędzie się w sali prób, przy ulicy  Jana Pawła II 5. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować.

Spotkanie jest zapowiedzią przyszłorocznego VI Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”, prezentującego najdawniejsze obrzędy doroczne krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Rosji. Tegoroczne seminarium ma ułatwić zrozumienie symboliki i sensów obrzędowych gestów, pląsów, używanych w obrzędach „rekwizytów” i tego czasu, który się błyskawicznie dezaktualizuje. Przy pomocy prezentacji multimedialnych, a także warsztatów, przybliżone zostaną najcenniejsze obrzędowe tradycje taneczne dwóch najważniejszych momentów obrzędowego lata: od nocy świętojańskiej po dożynki oraz metodologia ich odtwarzania.

Spotkanie jest skierowane do regionalistów, muzealników, nauczycieli przedmiotów humanistycznych (i nie tylko), instruktorów kultury tradycyjnej, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych sposobami odtwarzania i czynnego uprawiania kultury ludowej.

Prelegentami i wiodącymi dyskutantami będą eksperci międzynarodowej Rady Programowej festiwalu, m.in.: prof. Ihor Macijewski – etnomuzykolog, kompozytor (Sankt Petersburg, Rosja); prof. Galina Tawłaj – etnomuzykolog, Mińsk (Białoruska Akademia Nauk); prof. Valdis Muktupāvels (Uniwersytet Łotewski, Ryga); dr Gustaw Juzala – etnomuzykolog (Instytut Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Kraków); dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog i etnochoreolog (Instytut Muzykologii UW).

Tutaj znajduje się szczegółowy program

A tutaj karta zgłoszenia