Aktualności

W rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy

Projekcja fragmentów filmu ,,Katyń” i ,,Szabla Mojego Ojca” – tak wyglądał pierwszy dzień obchodów rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy w Suwałkach, rodzinnym mieście wybitnego reżysera. Gościem honorowym uroczystości jest Krystyna Zachwatowicz – Wajda, żona artysty. Gdyby żył, 6 marca reżyser obchodziłby swoje 92. urodziny.

W środę (14.03) Suwalski Ośrodek Kultury pokazał dwa tematycznie związane ze sobą filmy - ,,Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy i dokument ,,Szabla Mojego Ojca” Marka Brodzkiego.

- Spotykamy się tu żeby uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta – mówił przed projekcją Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Mamy ten zaszczyt, że w zaplanowanych przez nas wydarzeniach bierze udział żona reżysera – Pani Krystyna Zachwatowicz – Wajda, którą zawsze bardzo serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że nasza przyjaźń będzie trwała – dodał.

Krystyna Zachwatowicz – Wajda nie kryła wzruszenia. – Jestem zbyt wzruszona żeby cokolwiek mówić. Mogę tylko podziękować za serdeczność i obiecać, że dopóki starczy mi sił będę przyjeżdżała do Suwałk – powiedziała.

Z okazji niedawnych imienin Pani Krystyny były kwiaty i gromkie ,,Sto lat” od publiczności.   

Czwartek (15.03) - drugi dzień obchodów rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy zaczął się od złożenia kwiatów pod tablicą pamięci na kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego 27. To właśnie w tym domu 6 marca 1926 roku reżyser przyszedł na świat.

Jeszcze w czwartek, o godz. 14.00, Krystyna Zachwatowicz – Wajda będzie gościła na ulicy Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Przypomnijmy, że na ostatniej sesji suwalskiej Rady Miejskiej radni, na wniosek Prezydenta Miasta, przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy nowej ulicy prowadzącej od ul. Mickiewicza do nowo budowanych Bulwarów nad Czarną Hańczą. Natomiast o godz. 17.30 w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbędzie się spotkanie z autorami książki ,,Andrzej i Krystyna. Późne Obowiązki” – Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko. Wstęp bezpłatny. 

Andrzej Witold Stanisław Wajda, syn Jakuba i Anieli, urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Ojciec Wajdy, były legionista, był oficerem w suwalskim 41. Pułku Artylerii Ppanc. W 1934 roku Wajdowie przenieśli się do Rado­mia. Okres drugiej wojny światowej Andrzej Wajda spędził w Krakowie. W latach 1946-1949 studiował w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa, a następnie w latach 1949-1953 – na wydziale reżyserskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W 1955 r. zadebiutował jako reżyser filmem „Pokolenie”. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, reżyserem, a także scenarzystą kilkudziesięciu filmów fabularnych. Najważniejsze to m.in.: „Wesele", „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz” – ze scenami nakręconymi w 1999 r. w okolicach Smolnik na Suwalszczyźnie – oraz „Katyń” (premiera w 2007 r.). Wyreżyserował także wiele spektakli teatralnych i telewizyjnych, był laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych (Gdańsk, Cannes, Wenecja, Moskwa, Kolombo, Chicago, San Sebastian, Mediolan i in.). Za całokształt twórczości w 2007 roku został uhonorowany statuetką Oscara. Andrzej Wajda z Suwałkami i Suwalszczyzną związany był także jako uczestnik spotkań plenerowych „Kultura i Środowisko! W latach 1989-1991 reprezentował ziemię suwalską jako senator. W 2000 roku otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. Zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie.

 

 

15
Marzec