Aktualności

W starym kinie - „Wierna rzeka”

Na film pt. „Wierna rzeka” z 1936 roku wg powieści Stefana Żeromskiego ze zbiorów Filmoteki Narodowej zaprasza 29 listopada (sobota) o godz. 15.30 do Muzeum Okręgowego w Suwałkach (ul. Kościuszki 81) Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny. Wstęp wolny.Jest rok 1863. Książę Odrowąż wydostaje się z oblężonego obozowiska powstańców, żeby zgodnie z rozkazem przekazać dyktatorowi powstania ważne dokumenty. W czasie ucieczki przed rosyjską obławą zostaje postrzelony i resztkami sił dociera do majątku Niezdoły. Tu troskliwą opieką otacza go Mija Brynicka, piękna szlachcianka, która wraz ze starym kucharzem Szczepanem, pod nieobecność ojca, który również walczy w powstaniu, zajmuje się dworem. Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie.
Film został zrealizowany przez Leonarda Buczkowskiego w oparciu o scenariusz napisany przez Anatola Sterna – pisarza futurystę, scenarzystę i krytyka filmowego na podstawie powieści Stefana Żeromskiego. Była to druga z kolei ekranizacja jego dzieła, pierwszej dokonał w oparciu o „Wierną rzekę” w 1922 roku w obrazie pt. „Rok 1863” Edward Puchalski.
Film „Wierna rzeka” L. Buczkowskiego ma dziś wartość bezcenną, ponieważ wystąpili w nim autentyczni powstańcy, w momencie kręcenia już weterani. Na uwagę zasługuje również fakt, iż jego twórcy, jako pierwsi w polskim kinie, wyszli z ciasnego, zwykle pozbawionego perspektywy atelier i sięgnęli do bogactwa autentycznego polskiego krajobrazu, zapewniając swojemu dziełu – jak donosiło po premierze filmu czasopismo „Kino” - piękną, naturalną oprawę.
W obsadzie znaleźli się najlepsi ówcześni polscy aktorzy: grający ciężko rannego arystokratę Mieczysław Cybulski, Barbara Orwid w roli panny Brynickiej, a ponadto Kazimierz Junosza- Stępowski, Jerzy Leszczyński, Józef Węgrzyn, Franciszek Brodniewicz.
„Wierna rzeka” jest piątym z kolei i ostatnim filmem z zaplanowanych w ramach projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny pn. „Organizacja projekcji starych polskich filmów związanych tematycznie z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski – w rocznicę tych wydarzeń”. Przypomni o Powstaniu Styczniowym, od wybuchu którego minie wkrótce 152 lata, i upamiętni rocznicę Powstania Listopadowego.
Dofinansowany przez Urząd Miasta Suwałki projekt realizowany jest jako zadanie publiczne pod nazwą „Wspieranie inicjatyw związanych z upowszechnianiem uczestnictwa w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji kulturowej dzieci i młodzieży szkolnej, a także seniorów i osób niepełnosprawnych”.
Joanna Hofmann-Delbor
Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny

26
Listopad