Aktualności

Przyjaciele z krainy fiordów

Plan wspólnych działań na 2014 rok podpisali w sobotę w Notodden prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i burmistrz Notodden Jørn Christensen. Delegacja z Suwałk uczestniczyła też w otwarciu Domu Książki i Bluesa w Notodden, z udziałem minister kultury Thorhild Widvey oraz w spotkaniach dotyczących rozwoju współpracy Suwałk z Notodden, między innymi w Parku Technologicznym. 

Suwałki są jedynym, oprócz Clarksdale w Stanach Zjednoczonych miastem partnerskim Notodden. Porozumienie o współpracy między Suwałkami i Notodden zostało podpisane w 2008 roku. Norwedzy podkreślają, że po latach doświadczeń we współpracy międzynarodowej ograniczyli się tylko do tych kontaktów, które przynoszą największe korzyści. Ścisła współpraca Suwałk z Notodden dotyczy zwłaszcza Suwałki Blues Festival, ale nie tylko. We współpracy z Notodden przeprowadzono pierwszy etap przygotowań do przebudowy placu Marii Konopnickiej. Podczas siedmioletniej współpracy doświadczeniami wymieniali się także pracownicy zakładów opieki społecznej, a artyści prezentowali swój artystyczny dorobek podczas różnych wydarzeń.

W 2014 roku współpraca będzie kontynuowana w następujących dziedzinach:

- edukacja - wspieranie rozwoju współpracy edukacyjnej szkół i placówek edukacyjnych z Suwałk i Notodden z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania (Funduszy Unii Europejskiej oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego), w tym m.in. współpraca Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach z Notodden Junior Secondary School w ramach programu e-Twinning;

- sport - udział 14-osobowej drużyny piłki nożnej z Notodden w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej w Suwałkach, (maj 2014 r.);

- zdrowie i opieka społeczna - zaproszenie grupy osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami (3-4 osoby) z Notodden na ,,XII Integracyjny Bieg Uliczny” organizowany w 2014 r. przez Dom Pomocy Społecznej „Kalina” i Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Społecznego „Kalina” w Suwałkach;

- kultura: współpraca Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w zakresie nawiązania bezpośrednich kontaktów z jednostkami bliźniaczymi do realizacji tematycznych projektów finansowanych z zewnętrznych środków grantowych, a także  przekazanie do Notodden książek w języku polskim zmyślą o polskich czytelnikach mieszkających w Norwegii; kontynuowana będzie współpraca dotycząca Suwałki Blues Festival (10-12 lipca) i Notodden Blues Festival (31 lipca-3 sierpnia), w tym organizacja konkursu bluesowych zespołów młodzieżowych podczas Suwałki Blues Festival.

Prowadzone będą też działania dotyczące wykorzystania możliwości aplikowania do Norweskiego Mechanizmu Finansowego

i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz poszukiwanie nowych możliwości rozwoju biznesu i inwestycji w obu miastach.

Podczas wizyty w Notodden prezydent Suwałk odbył też wstępne rozmowy dotyczące współpracy przy organizacji przyjazdu do Suwałk norweskich turystów zainteresowanych Suwałki Blues Festival.

03
Luty