Aktualności

SKM w wersji elektronicznej

Znamy wyniki przetargu, który ogłosiło Miasto Suwałki w związku z zamiarem wprowadzenia zmian w programie Suwalska Karta Mieszkańca. Jeszcze w tym roku karty zaczną funkcjonować w formie elektronicznej. Ma to ułatwić i usprawnić cały system oraz możliwości zarządzania programem. Karty posiada ponad 30.000 mieszkańców Suwałk, którzy korzystają dzięki temu z wielu ulg i przywilejów.

- W ogłoszonym przetargu na wdrożenie programu w formie elektronicznej wpłynęły trzy oferty. Zakres cenowy mieści się w przedziale od 263 do 300 tys. zł. Teraz przeprowadzimy analizę tych ofert i mam nadzieję, że wybierzemy wykonawcę tego zadania – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Warstwa elektroniczna pozwoli na rozbudowanie funkcji karty. Będziemy mogli ją wykorzystać np. w komunikacji miejskiej. Będziemy mogli również automatycznie przedłużać ich ważność bez konieczności wydawania nowego dokumentu. To spowoduje ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu ale będzie też stanowiło duże udogodnienie dla mieszkańców Suwałk – dodaje Prezydent Renkiewicz.

Suwalska Karta Mieszkańca została wdrożona 1 września 2018 r. Karty były wydawane z terminem ważności na 2 lata. W 2020r. gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa Prezydent Suwałk zaproponował Radzie Miejskiej by wydłużyć terminy kart o 2 lata, a karty seniorów określić jako bezterminowe. Wszystko po to by uniknąć tłoku osób chcących wymienić swoje nieaktualne już karty. Rada Miejska poparła tę propozycję, a w międzyczasie podjęto decyzję, że karta będzie elektroniczna.

Ten program cały czas ewoluuje. Do pierwotnego pakietu zniżek z 2018r. dodano między innymi propozycję bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób niepełnosprawnych.

Aktualna liczba zarejestrowanych kart to: 31 644.
Liczba zarejestrowanych kart z podziałem:

  • zwykłych (białych) – 20 631,
  • osób niepełnosprawnych (niebieskich) – 1 043,
  • rodzin wielodzietnych (zielonych) – 5 440,
  • seniora (żółtych) – 4 530

Mimo pandemii w 2020r. mieszkańcy Suwałk skorzystali ze zniżek na łączną kwotę 1 339 121,48 zł. Największe ulgi osiągnęli rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli. Była to kwota 601.195,50zł. Na drugim miejscu znalazł się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach z kwotą ulg na poziomie 264.241,23 zł. Trzecie miejsce to ulgi wynikające z opłat za bilety komunikacji miejskiej na poziomie 135.420,75zł. Jednak należy podkreślić, że nie są tu pod uwagę brane darmowe przejazdy dzieci i młodzieży.

13
Kwiecień