102. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

24 sierpnia 1919 r. jest ważną datą na kartach historii Suwałk. To wtedy dopiero Miasto odzyskało wolność wraz z wkroczeniem oddziału 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.

Z okazji 102 rocznicy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał o okolicznościach wyzwolenia Suwałk, wspomniał głównych „architektów” naszej wolności:  Walerego Romana, Aleksandra Putrę oraz ks. Stanisława Szczęsnowicza. Podkreślił, że spotykamy się w tym miejscu, aby oddać cześć i przypomnieć, komu zawdzięczamy wolność oraz zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby w przyszłości niepodległość zachować. Należy pamiętać, edukować, bo to co było dane kiedyś, nie znaczy, że jest dane na zawsze. Podziękował środowiskom, które pielęgnują postawy patriotyczne. Dziękując za udział w uroczystościach, zachęcił do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice – 1 i 17 września.

Głos także zabrał poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, który podkreślił, ze wolność nie przyszła jednego dnia, a trzeba było na nią czekać prawie 150 lat. Zacytował słowa Georga Byrona „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”. Zaznaczył, że wartością nie do przecenienia jest suwerenność, a niepodległością należy się cieszyć i jej nie zmarnować.

Po przemówieniach nastąpiła modlitwa odprawiona  przez księdza kanonika doktora Antoniego Skowrońskiego - proboszcza parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach.

Punktem kulminacyjnym było złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez zaproszonych gości reprezentujących: kombatantów, władze samorządowe,  przedstawicieli służb mundurowych, a także placówek oświatowych i instytucji kultury.

Prezydent Czesław Renkiewicz złożył także wieniec wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisławem Przełomcem i Zastępcą Prezydenta Romanem Rynkowskim pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.