11 Objazdowy Festiwal WATCH DOCS

20 września 2013 r. rusza suwalska edycja 11 Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Pomysł Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie powstał w 2003 r. Od tego czasu organizowany jest on co roku we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym. Wśród nich nie zabrakło również Suwałk, w którym to mieście Festiwal od samego początku organizuje stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT.

Festiwal odbywający się w Suwalskim Ośrodku Kultury w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II 5 potrwa trzy dni, w trakcie których zobaczyć będzie można aż 20 zarówno długo, jak i krótkometrażowych filmów dokumentalnych pochodzących z wielu krajów z całego świata (m.in. z Wielkiej Brytanii, Kuby, Norwegii, Meksyku, Kanady i Polski), w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Poruszona zostanie tematyka przecieków z WIKILEAKS, dostępności kultury dla niewidomych, meksykańskiej mafii, aranżowania małżeństw w Indiach, powojennych losów artystów oskarżonych o kolaboracje z wrogiem, chorych na AIDS, małoletnich emigrantów, ostracyzmu społecznego wobec nastoletnich ciąż, wielokulturowości, a także… sedesów z twarzą Che Guvery!

Różnorodność tematów podejmowanych przez przygotowane filmy przekłada się na wielość stosowanych przez nie środków wyrazu. Zaprezentowane zostaną filmy wykorzystujące nagrania archiwalne, „reporterskie” ujęcia z ręki, jak i wysublimowane, poetycko komponowane kadry, a nawet – co w ramach festiwalu WATCH DOCS stanowi nowość – animacje! W festiwalowym repertuarze, obok debiutów filmowych znajdą się też wielokrotnie nagradzane i uznane przez krytyków dzieła, takie jak nominowany w tym roku do Oskara „Jak przetrwać zarazę” w reżyserii Davida France’a, czy też „Brak dowodów” Hayoun Kwona uhonorowane nagrodą za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny podczas 12 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Uczestnicy 11 Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS będą też mieli okazję wziąć udział w 4 ciekawych spotkaniach z osobami przedstawiającymi tematy poruszane w prezentowanych filmach.

11 Objazdowy Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest w Suwałkach przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy we współpracy z Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT oraz Suwalskim Ośrodkiem Kultury.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Informacje dodatkowe: Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT, www.watchdocs.pl, www.pryzmat.org.pl, tel. 87 565 02 58, e-mail: pryzmat@pryzmat.org.pl

Program Watch Docs 2013

plakatWatch Docs 2013