25 lat Przedszkola nr 2

Dyrekcja, wychowawcy, pracownicy, absolwenci oraz rodzice ze swoimi dziećmi świętowali wczoraj 25-lecie powstania Przedszkola nr 2 w Suwałkach. Z tej okazji w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odbyła się uroczysta gala, w trakcie której to wychowankowie przedszkola odgrywali najważniejszą rolę – były występy, koncerty i pokazy taneczne. W wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Przedszkole nr 2 rozpoczęło działalność 1 września 1990 roku. Wtedy został oddany do użytku budynek przedszkola przy ul. Waryńskiego 29 w Suwałkach – jako Przedszkole nr 18. Pierwszym dyrektorem placówki była Pani Ewa Nowikowska. 1 stycznia 2001 roku Przedszkole zmieniło nazwę na Przedszkole nr 2. Od 1 września 2003r. placówką kieruje Pani Czesława Leończyk.

Myśl przewodnią działalności przedszkola są słowa J. Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

- W dniu tak pięknego jubileuszu chciałbym przekazać całej kadrze placówki, wychowankom oraz ich rodzicom serdeczne życzenia – mówił wczoraj w trakcie uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który w prezencie przekazał dyrekcji Przedszkola nr 2 czek na 10.000 zł z przeznaczeniem na zakup zabawek i akcesoriów do nauki dla przedszkolaków.

Przedszkole nr 2 w Suwałkach to bezpieczna i nowoczesna placówka. Ogród przedszkola był wielokrotnie nagradzany w konkursie UM „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”. Teren przedszkola jest odgrodzony od ulic, wyposażony w nowoczesny i bezpieczny sprzęt do zabaw i zajęć terenowych, który zapewnia bezpieczeństwo i jest doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji. Przedszkole jest wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, posiada sale ruchową, suchy basen rehabilitacyjny.

Wychowawcy przedszkola stosują wiele nowatorskich programów i metod nauczania:

• autorskie programy:  adaptacyjny i edukacji regionalnej, edukacji zdrowotnej, edukacji ekologicznej, program edukacyjno-teatralny, program pracy  z dzieckiem z cechami nadpobudliwości psycho-ruchowej;
  • innowacyjne metody: e-Twinning, metoda projektu, Dziecięca matematyka,  Edukacja Przez Ruch wg D. Dziamskiej, Zabawy Fundamentalne, metoda W. Sherborne, metody R. Labana, A.M. Kniessów, elementy metody naturalnej nauki języka oraz metody Ireny Majchrzak, pedagogika zabawy, bajkoterapia, muzykoterapia i wiele innych.

Kadra przedszkola systematycznie doskonali się i podnosi swoje kwalifikacje:

• studia podyplomowe: logopedia, terapia pedagogiczna, socjoterapia, gimnastyka korekcyjna, rehabilitacja dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, nauczanie zintegrowane;
  • kursy kwalifikacyjne: szachowy, rytmika w przedszkolu;
  • liczne szkolenia i warsztaty doskonalące warsztat pracy nauczyciela, w tym w kwietniu 2013 szkolenie prowadzone przez Panią E. Zielińską, współautorkę programu „Dziecięca matematyka”.

Przedszkole od lat bierze udział w różnorodnych akcjach charytatywnych, np. Góra grosza, zbiórka nakrętek PET, Zostań dawcą szpiku, Suwałki tańczą dla Oli, Uratuj serce Oliwki, pomoc bezdomnym zwierzętom itp.

Przedszkole jest organizatorem między przedszkolnych konkursów dla dzieci przedszkolnych:

• Jestem Bezpieczny – Turniej wiedzy o bezpieczeństwie (od 2005 r.)
  • Przyroda Moim Przyjacielem – konkurs recytatorski (od 2010 r.)
  • Kolorowe Liczby – konkurs matematyczny (od 2010 r.)

W obchodach 25 - lecia Przedszkola nr 2 wzięli udział także: Anna Ruszewska i Karol Korneluk - Radni Rady Miejskiej w Suwałkach, Lilianna Zielińska - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach, Andrzej Raczyło - dyrektor suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz ks. moderator Jarema Sykulski.