72. rocznica upamiętnienia

Z okazji upamiętnienia 72. rocznicy stracenia w Suwałkach 16 mieszkańców Suwalszczyzny odbyły się dziś miejskie uroczystości, w których uczestniczyły władze samorządowe Miasta Suwałki, Powiatu Suwalskiego i Gminy Suwałki, organizacje i związki kombatanckie, delegacje służb mundurowych, szkół i harcerzy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w.  św. Wojciecha w Suwałkach, sprawowaną przez ks. kanonika Wiesława Śliwczyńskiego, odprawioną w intencji pomordowanych. Następnie zgromadzeni na uroczystości goście przeszli pod Pomnik Straceń, który upamiętnia tragiczne zdarzenia z 1 kwietnia 1944 roku. Właśnie tego dnia w miejscu gdzie stoi obelisk, Niemcy powiesili szesnastu mężczyzn. Wcześniej, w zamian za ich uwolnienie żądali ujawnienia nazwisk dowódców oddziałów Armii Krajowej, które walczyły w okolicach Suwałk. Domagali się wydania rtm. Kazimierza Ptaszyńskiego – „Zaremby”, zastępcy suwalskiego inspektora Armii Krajowej. Pomimo obiecywanych nagród, nikt nie zareagował na te wezwania.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach straconych członków ruchu oporu w Lesie Szwajcarskim.

Organizatorami wydarzenia: Miasto Suwałki, Parafia p.w. św. Wojciecha w Suwałkach, Suwalska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Ppanc. im. Marszałka J. Piłsudskiego, Suwalski Ośrodek Kultury, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego w Suwałkach oraz 1 Suwalska Drużyna Harcerzy „Baszta” im. Mariana Piekarskiego.