Aktualności

Dwa ważne medale karateków

Dwa medale przywieźli z rozegranych w minioną sobotę – 3 czerwca w Sosnowcu XLIV Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin suwalscy karatecy. Na starcie stanęło ponad stu zawodników z 47 klubów z całej Polski. Suwałki reprezentowali trzej bracia Biłbak. Najstarszy Sebastian oraz bliźniacy Damian i Daniel. Shihan Marek Krejpcio był sędzią na mistrzostwach.

Sebastian wystartował w kategorii do 80 kg. Swój pierwszy pojedynek wygrał przez wskazanie sędziów. W drugiej walce – ćwierćfinałowej, uległ Mistrzowi Polski z poprzedniego roku zajmując miejsce w pierwszej ósemce.

Za to dwaj młodsi bracia 19-latkowie Damian i Daniel spisali się powyżej przeciętnej i wrócili z medalami. Złoto, w kategorii do 65 kg, zdobył lżejszy Damian, Daniel wywalczył brąz w kategorii do 70 kg. Medale te są konsekwencją ciężkiej pracy na treningach w ostatnich latach i bardzo miłym, ale jednak zaskoczeniem dla samych zawodników i trenera. Bliźniacy wielokrotnie i konsekwentnie pokazywali, że są jednymi z najlepszych w kraju we wszystkich przedziałach wiekowych, w których wcześniej startowali. Wielokrotnie zdobywali medale na Mistrzostwach Polski i Europy w kategorii kadetów, młodzików, juniorów i młodzieżowców. Tym razem wystartowali po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski Seniorów i jako nowicjusze od razu zdobyli medale. Tego nie można było się spodziewać. Złoty medal Damiana to ostatni do kompletu, zdobytych przez niego, tytułów Mistrza Polski. Jak na 19-letniego zawodnika, to ogromny sukces sportowy i potwierdzenie nieprzeciętnego talentu. Medale nie przyszły łatwo. Damian stoczył 4 walki, w tym finał, który wygrał przed czasem. Daniel walczył trzy razy, dwa pierwsze pojedynki wygrał przed czasem, w trzecim uległ koledze z Kadry Narodowej - Danielowi Sternikowi z Konstancina Jeziornej. Obaj bracia wygrali pojedynki z medalistami poprzednich Mistrzostw Polski.

Warto wspomnieć, że bliźniacy są tegorocznymi maturzystami i o wiele trudniej było im jednocześnie przygotować się do egzaminu dojrzałości i startu w Mistrzostwach Polski najwyższej rangi.

Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.