Aktualności

Lotnisko w Suwałkach otwarte

W sobotę (8 sierpnia) w Suwałkach gościło 36 samolotów i ich piloci miłośnicy lotnictwa, którzy wzięli udział w XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 2020. Wydarzenie zostało połączone z oficjalną inauguracją działalności lotniska lokalnego w Suwałkach, które wybudowano w naszym mieście kosztem 27 mln zł. 10 mln zł przekazały Fabryki Mebli Forte, a 6 mln zł Samorząd Województwa Podlaskiego. Pozostały wydatek to środki pochodzące z budżetu Miasta Suwałki.

- Dziękuję wszystkim którzy byli zaangażowani w budowę pasa startowego w naszym mieście. To był długi i złożony proces. Dziękuję Wojewodzie Podlaskiemu za grunty przekazane pod budowę lotniska. Dziękuję Fabrykom Mebli FORTE oraz samorządowi Województwa Podlaskiego za wkład finansowy – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który na ręce osób wspierających inwestycję przekazał pamiątkowe statuetki – Od teraz Suwałki są jeszcze bardziej otwarte na świat. Mam nadzieje, że przyniesie to naszemu miastu same korzyści. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że gościmy dziś załogi 36 samolotów biorących udział w Zlocie, którego organizatorem jest Pan Stanisław Tołwiński – dodał Prezydent Suwałk.

Głos w trakcie wydarzenia zabrali również Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej oraz Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski, Marek Olbryś , Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiktor Vaina, Dyrektor Fabryki Mebli FORTE, a także Posłowie: Jarosław Zieliński i Paweł Krutul. Wszyscy gratulowali Suwałkom inwestycji jednogłośnie podkreślając, że to dla Miasta duży atut i lepsze skomunikowanie z resztą Polski i Europy.

Pas startowy w Suwałkach ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstała też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Zakres robót budowlanych:
•    budowa głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m
•    nawierzchnia sztuczna  wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej;
•    budowa płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej;
•    budowa drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową  DS-1 z płytą postojową PPS,  nawierzchni sztucznej;
•    budowa drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m,  o nawierzchni naturalnej darniowej;
•    budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.

Budowę lotniska kwotą aż 10 mln zł dofinansował Maciej Formanowicz prezes Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i mają zamiar zbudować fabrykę mebli.

Innym źródłem sfinansowania budowy było 6 mln zł przekazanych przez samorząd województwa podlaskiego.

Miasto Suwałki zapłaciło za tę inwestycję ze swego budżetu 11 mln zł. Całość kosztowała 27 mln zł.  

Obiekt jest już wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A to oznacza, że można już z niego korzystać. W Suwałkach już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze statki powietrzne: prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

08
Sierpień