Aktualności

Przetarg na spalarnie odpadów ogłoszony

Miejska spółka PGO Suwałki ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę szacowanej na blisko 130 mln zł spalarni odpadów. Nowoczesna instalacja ma powstać w sąsiedztwie suwalskiego PEC i w procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 roku.

- W ostatnich dniach dużo dzieje się w Suwałkach jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami. Dokładnie 28 listopada, uruchomiliśmy wartą ponad 33 mln zł instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Linia sortownicza wraz z zupełnie nową halą powstały w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. Blisko 18 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Cieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstała w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko. Dziękuję tym osobom, które pomogły nam w procesie inwestycyjnym przychylnie patrząc na realizację naszego pomysłu. Mam nadzieję, że cała hala wraz z maszynami będzie służyć nam przez długie lata – dodaje Czesław Renkiewicz.

Linia sortownicza jest wyposażona m.in. w: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa sepratory żelaza, separator służący np. do podziału butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowców płaskich np. karton, papier, folia oraz prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych.

W ostatnich dniach został też ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka.

- Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC`u i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Miasta Suwałki. Instalacja będzie również produkowała prąd – podkreśla Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok 9 tysięcy ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2 za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od naszych mieszkańców.

Równolegle Miasto Suwałki realizuje nową kampanię edukacyjno – informacyjną naszego miasta o konieczności segregowania odpadów ale też i płynących z tego korzyściach.  Rodzina „SUwalczaków” już pojawiła się na ulotkach w naszych domach, plakatach w przedszkolach i szkołach oraz na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej. Prowadzona jest też kampania w mediach społecznościowych.

Idea SuperBohaterów ma przyciągnąć uwagę młodych mieszkańców, którzy uwielbiają postacie z komiksów, a w nieco starszych Suwalczanach obudzić chęci bycia herosem, który uratuje nasze miasto przed inwazją wszechobecnych odpadów.
 

15
Grudzień