Aktualności

Akcja zima – W Suwałkach póki co spokojnie

Jednym z tematów Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy Prezydencie Suwałk była sprawa zimowego utrzymania miasta. Intensywne opady śniegu opanowały południową Polskę. W naszej części kraju zima jest mroźna ale spokojna. Służby odpowiadające za porządek na bieżąco usuwają śnieg.

- 600 ton soli w magazynie. Około 1000 ton piasku z solą i umowa na kolejne 2000 ton. Zakupiona wytwornica solanki i inwestycje w nowe pługi i sprzęt – mówił w trakcie spotkania Tomasz Drejer, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni - Dysponujemy 6 pojazdami typu ciężkiego wyposażone w posypywarki soli i pługi, 1 pojazd ciężarowy  wywrotka z pługiem, 2 koparko-ładowarki oraz 6 ciągników wyposażonych w rozściełacze piasku i pługi. Są też zatrudnieni podwykonawcy, którzy dysponują własnym sprzętem – dodał Tomasz Drejer.

W tym roku zmienione zostały standardy zimowego utrzymania dróg, a Zarząd Dróg i Zieleni codziennie na swojej stronie internetowej raportuje ile sprzętu porusza się po ulicach i w jakim są stanie. Przede wszystkim został skrócony czas na reakcję za strony ZDIZ po wystąpieniu opadu śniegu.

Przypominamy, że za odgarnięcie śniegu z chodnika przy bloku wielorodzinnym odpowiada zarządca budynku. Ten obowiązek dotyczy także właścicieli prywatnych posesji – każdy z nich ma obowiązek uprzątnąć ten fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do jego domu.

Koordynacją działań na suwalskich ulicach zajmują się dyżurni akcji zimowej ZDiZ w Suwałkach. Wszelkie sprawy z tym związane można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu 517 424 600.

Podczas spotkania komisji Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach omówili też funkcjonowanie Krajowej Mapy Bezpieczeństwa. Większość zgłoszeń Suwalczan w tej aplikacji to nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie prędkości bądź spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Z kolei Komenda Państwowej Straży Pożarnej przypomina o obowiązkowych przeglądach instalacji wentylacyjnej, kominowej oraz elektrycznej w domach. Zwracają też uwagę, że kominy w domach powinny być czyszczone przynamniej raz na kwartał.

04
Grudzień