Aktualności

Nowi mieszkańcy Suwałk

Czteroosobowa rodzina Państwa Tachanovskiy z Kazachstanu, która ubiegała się o repatriację do Polski od poniedziałku jest już w Suwałkach. W środę (24 listopada) odbyło się oficjalne spotkanie rodziny z przedstawicielem Wojewody Podlaskiego, Prezydentem Suwałk i Radnymi Rady Miejskiej, którzy w marcu tego roku podjęli Uchwałę ws. przyjęcia rodziny do Suwałk.
 
Rodzina Tachanovskiy to 31-letnia Kristina, której dziadek pochodził z Polski, 33 letni Yevgeniy oraz dwójka dzieci 4-letnia Nelli i Artem, który skończył w lipcu roczek. Państwo Tachanovskiy to osoby z wyższym wykształceniem. Kristina to epidemiolog, a Yevgeniy to ekonomista i inżynier. Do tej pory mieszkali w mieście Nur-Sułtan - stolicy Kazachstanu.
 
- Witamy Państwa w Polsce. To bardzo budujące, że czuliście potrzebę i chęć skorzystania z możliwości repatriacji i zdecydowaliście się zostać obywatelami Polski. Mam nadzieję, że będziecie czuli się w Suwałkach jak u siebie w domu. Będziemy starali się Wam pomóc na ile będziemy mogli w zadomowieniu się w Polsce i w Suwałkach – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który wręczył rodzinie polską flagę oraz flagę Suwałk.
 
- Witamy Państwa w Polsce i mamy nadzieję, że bardzo szybko poczujecie, że to jest Wasz dom – mówiła Jadwiga Milewska z suwalskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego, a wtórował jej Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.
 
- Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie. Jesteśmy tu dopiero od trzech dni i nie zdążyliśmy jeszcze poznać Waszego, a w sumie to już Naszego miasta. Odbyliśmy kilka spacerów. Jest tutaj pięknie i czujemy, że będziemy tutaj się czuli dobrze – mówiła Kristina Tachanovskiy.
 
Miasto Suwałki na tym etapie wsparło rodzinę Tachanovskiy oferując jej mieszkanie w zasobie komunalnym. W dalszym etapie będzie to pomoc w znalezieniu pracy oraz opieki w przedszkolach dla dzieci.
 
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk powitał rodzinę w poniedziałek (22 listopada) na lotnisku w Warszawie. Zgodnie z Ustawą o repatriacji z chwilą przekroczenia polskiej granicy stali się oni polskimi obywatelami. Z kolei we wtorek (23 listopada) w Urzędzie Miejskim w Suwałkach z inicjatywy Prezydenta Suwałk zorganizowano spotkanie robocze mające na celu przygotowanie wszelkich formalności związanych z zalegalizowaniem pobytu Państwa Tachanovskiy w Polsce.

24
Listopad