Aktualności

Podsumowanie 2021 roku

Za nami 2021 rok. Prezentujemy listę kilkudziesięciu ważniejszych wydarzeń z życia naszego miasta w minionym roku.

3 stycznia 2021 roku o godzinie 7.40. na świat przyszła pierwsza Suwalczanka - mała Emilka ważąca 3,2kg. Jak każdego roku przygotowano pierwszemu dziecku urodzonemu w Suwałkach wyprawkę. To był moment w którym można było podsumować ruch ludności w Suwałkach. 2020 rok był pierwszym od wielu lat w którym odnotowano ujemny przyrost naturalny. Urodziło się 678 osób. Zmarło 720.

4 stycznia został ogłoszony przetarg na remont ulicy Ludwika Michała Paca w Suwałkach. Wyremontowana zostanie cała nawierzchnia ulicy oraz przylegające do niej parkingi i chodniki. Prace zakończyły się do 30 lipca. Budowa drogi kosztowała 737.000 zł.

5 stycznia ogłoszono przetarg na budowę kładki przez rzekę Czarna Hańcza przy ul. Ogrodowej. Prace budowlane zakończyły się w czerwcu. Budowa pochłonęła 288.000 zł.

7 stycznia ogłoszono przetarg na przebudowę fragmentu ulicy Szpitalnej. Roboty budowlane objęły odcinek od skrzyżowania z ulicą 1000-lecia Litwy do skrzyżowania z ulicą Daszyńskiego. Prace zakończyły się 29 lipca. Wybudowano nowe miejsc parkingowe, ścieżkę rowerową, chodnik, zatokę autobusową oraz oświetlenie drogowe.

8 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 zakończyła się duża inwestycja dostosowująca obiekt do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w jednym z najstarszych budynków oświatowych w powstała winda, pochylnie, a na każdym piętrze łazienka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Cała inwestycja pochłonęła ponad 530.000 zł.

 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepienia w Suwałkach ruszyły 25 stycznia. Do 31 grudnia w naszym mieście z możliwości szczepienia przeciw koronawirusowi skorzystało 33103 co stanowi 47,5% całej populacji miasta.

19 stycznia PZLA poinformowało, że w 2022 roku Miasto Suwałki będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorów. W 2021r. dokładnie 24-25 lipca nasze miasto gościło najlepszych lekkoatletów U23 w ramach Mistrzostw Polski U23.

31 stycznia na ulice Suwałk wyszło 100 wolontariuszy w ramach 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

3 lutego w Augustowie zostało zorganizowane spotkanie w sprawie przebiegu łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica poprzez modernizację i rozbudowę do standardów drogi ekspresowej obecnej drogi krajowej nr 8: Raczki – Augustów – Białystok. Ostatecznie w wyniku konsultacji społecznych zakończonych w grudniu podjęto decyzję, że droga nie będzie „ekspresówką”. S16 połączy S61 i S8 na odcinku Guty-Knyszyn i przetnie cenne przyrodniczy obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego.

17 lutego konsorcjum firm Orange Polska oraz Roovee S.A. wygrało przetarg na wdrożenie Systemu Roweru Miejskiego - SUWER. System uruchomiono w czerwcu. W pierwszym roku funkcjonowania łączna liczba przejazdów wyniosła 40 286 (średnio 330 dziennie). Łączny przejechany dystans: 132 296 km. Całkowity czas wypożyczeń 19 329 godzin. Średnia prędkość 8,81 km. Liczba użytkowników systemu: 5109 osób.

12 marca została podpisana umowa na zakup i dostawę 4 nowych autobusów typu „MIDI” zasilanych gazem CNG. Przetarg na dostawę pojazdów wygrała firma Scania. Kupno autobusów pochłonęło 5 559 600 zł. W sumie po suwalskich ulicach od września jeździ już 19 nowych autobusów komunikacji miejskiej zasilanych gazem CNG.

1 kwietnia 2021r. wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zakończył się we wrześniu. Mieszkańcy Suwałk podeszli do spisu bardzo odpowiedzialnie. Spisało się 99% społeczeństwa i był to jeden z najlepszych wyników w kraju.

21 kwietnia została podpisana umowa z firmą Velo Projekt Sp. z o. o. na wykonanie Bike Parku przy ul. Moniuszki. To jeden ze zwycięskich projektów Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 897 900 zł. Prace zakończono w listopadzie.

21 kwietnia ogłoszono przetarg na budowę 3 placów zabaw, które powstaną przy Szkołach Podstawowych 5 i 7 oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Budowa obiektów zakończyła się w listopadzie.

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi do Czarnej Hańczy na suwalskich bulwarach trafił narybek pstrąga. Z tej okazji Suwalski Ośrodek Kultury zaplanował cykl wydarzeń pod nazwą “Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Do akcji zarybiania włączył się miejscowy Polski Związek Wędkarski.

24 maja zakończyły się konsultacje społeczne poświęcone wyglądowi nazwie Parku pomiędzy ulicami Putry i Andersa. Mieszkańcy zdecydowali, że miejsce będzie nazwane Parkiem Północnym. Przebudowa parku rozpoczęła się we wrześniu, a zakończyła listopadzie.

24 maja przyznano Miastu Suwałki1,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury na remont jezdni ul. Raczkowskiej. Prace budowlane zakończyły się w grudniu. 

28 maja w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone przyszłości basenu funkcjonującego w tej placówce. Zostało ono zorganizowane z uwagi na to, że basen został wyłączony z użytkowania w związku ze złym stanem technicznym i koniecznością jego pilnego remontu. Wnioskiem z konsultacji było pozostawienie basenu w jednostce. Miasto na remont obiektu pozyskało pieniądze z „Polskiego Ładu”. Remont ruszy w 2022r.

1 czerwca Miasto Suwałki przekazało suwalskiemu szpitalowi 300.000 zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Oddziału Okulistycznego.

1 czerwca w Suwałkach uruchomiono usługę pod nazwą „Door to door” dzięki której niepełnosprawni mieszkańcy Suwałk mogą korzystać z bezpłatnego transportu. Z tej formy pomocy skorzystało 76 osób, a w sumie wykonano 915 kursów i przejechano 7501 km. 

Od 3 do 6 czerwca na wytyczonej trasie po bulwarach nad Czarną Hańczą trwały nieoficjalne mistrzostwa świata w biegu 72-godzinnym Orlen Ultra Challenge Suwałki 2021. Patrycja Bereznowska pokonała dystans 457,190 km, pobiła rekord świata należący dotąd do Holenderki Rii Buiten i wynoszący 449,177 km.

11 czerwca Miasto Suwałki pozyskało blisko 6 mln zł dotacji na  remont pokoszarowej kamienicy przy ul. Sejneńskiej 22. Remont rozpoczął się w sierpniu i zakończy się w 2023r. Inwestycję realizuje forma budowlana GOBER za kwotę 5.950.000 zł. W budynku powstaną 42 mieszkania.

30 czerwca została przyjęta Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2030.

9 lipca Miasto Suwałki otrzymało 1,3 mln zł z funduszy europejskich na projekt pn. „Odnawialne źródła energii dla miasta Suwałki”. Dzięki temu na 55 domach Suwalczan zamontowano panele fotowoltaiczne.

11 lipca zakończyła się 14. Edycja Suwałki Blues Festival 2021 – wyjątkowe wydarzenie bo zorganizowane w dobie pandemii oraz pozbawione zagranicznych gwiazd. Przez 4 dni w Suwałkach ponownie pojawili się fani bluesa z całej Polski i zagranicy. Jak zawsze festiwal przebiegł w atmosferze dobrej, spokojnej zabawy.

15 lipca ogłoszono przetarg na przebudowę skrzyżowania ulic: Wojska Polskiego – Łąkowa – Zastawie. Rondo wykonała firma „Transport Ciężarowy Krzysztof Witkowski” z Olecka. Koszt inwestycji to 525 000,00 zł.  26 listopada Radni Rady Miejskiej podjęli decyzję o nadaniu rondu nazwy im Józefa Gajewskiego.  

28 lipca podpisana została umowa z firmą STRABAG, która wygrała przetarg na rozbudowę u. Zastawie na odcinku od ul. Francuskiej do granicy Miasta Suwałki. Inwestycja warta prawie 2.5 mln zł jest w połowie dofinansowana środkami z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Resztę kwoty Miasto Suwałki i Gmina Suwałki podzieliło między sobą po połowie.

7 sierpnia na suwalskim lotnisku zorganizowano imprezę pn. „Odlotowe Suwałki”. Nasze miasto odwiedziły mniejsze lub większe samoloty. Ogromnym zainteresowanie cieszyła się wojskowa M28 Bryza, a także Beachcraft firmy Pronar. Suwalski pas startowy odwiedziły setki Suwalczan.

10 sierpnia Maria Andrejczyk wywalczyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale rzutu oszczepem Maria wychowanka klubu LUKS Hańcza Suwałki zajęła drugie miejsce rzutem na odległość 64,61 cm. Maria Andrejczyk za ten sukces otrzymała stypendium w wysokości 7.000 zł miesięcznie na łączną kwotę 252.000 zł.  

13 sierpnia w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się wręczenie nagród Włóczni Jaćwingów. Prestiżowe wyróżnienia trafiły do siedmiu osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla Suwałk w minionym roku.

20 sierpnia W Suwałkach ruszyła I edycja festiwalu poświęconego urodzonemu w Suwałkach reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. „Wajda na nowo” to spotkania z ludźmi filmu, warsztaty filmowe, kino plenerowe oraz wystawa plakacisty Andrzeja Pągowskiego, który podjął się wyzwania stworzenia plakatów do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy od nowa.

21 sierpnia odbyło się odsłonięcie repliki pomnika gen. Józefa Dwernickiego. Pierwotnie monument stanął w koszarach kawaleryjskich, gdzie stacjonował 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego w roku 1932.

10-12 września w Suwałkach odbyły się 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. W tym prestiżowym wydarzeniu wzięło udział wielu wybitnych polskich sportowców i olimpijczyków.

30 września odbyła się prezentacja Suwalskiego Słownika Biograficznego.  Publikacja poświęcona jest osobom, które miały znaczący wpływ na losy i historię grodu nad Czarną Hańczą. Zawiera 459 biograficznych haseł.

7 października ogłoszono przetarg na dokończenie budowy ul. Krzywólka. Umowa z firmą EKODROM z Augustowa została podpisana 9 grudnia. Wykonawca za swoją pracę otrzyma 5 475 243,81 z i będzie miał czas do 30 listopada 2022r. na wykonanie zamówienia.

7 października  spotkaniem otwierającym konsultacje z mieszkańcami Suwałk w sprawie planowanej realizacji inwestycji dotyczącej „Instalacji termicznego przekształcania wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych preRDF/RDF w Suwałkach” rozpoczął się proces przygotowania ww. inwestycji do realizacji.

11 października Jubileusz 40 lecia świętowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Suwałkach.

15 października została podpisana umowa opiewającą na 1.094.700 zł z suwalską firmą REM-BUD. Umowa dotyczy inwestycji polegającej na budowie oświetlenia i modernizacji kortów tenisowych na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach. Firma ma 90 dni na wykonanie prac budowlanych. Jest to jedno z zadań tegorocznego Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego.

19 października została podpisana trójstronna umowa pomiędzy Miastem Suwałki, Gminą Suwałki oraz firmą PDM Suwałki na dokończenie budowy tzw. „łącznika” pomiędzy ulicami Filipowską i Bakałarzewską, biegnącego wzdłuż obwodnicy Suwałk. Prace wykonano w listopadzie.

21 października Archiwum Państwowe w Suwałkach świętowało 100-lecie swego istnienia. Wydarzenie połączone było z oddaniem do użytkowania budynków, które przeszły remont i zostały przeznaczone do zbiorów archiwaliów.

23 października Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna obchodził jubileusz 70-lecia działalności. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się z tej okazji spotkanie i koncert zespołu, który występuje już od 1951 r.

26 października Miasto Suwałki otrzymało w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Miasto Suwałki kwotę 29 898 000 zł na projekt pn. „Kompleksowa poprawa ogólnodostępnej infrastruktury sportowej Miasta Suwałki”. Dzięki temu w Szkołach Podstawowych nr 2, 5, 7 i 10 zostaną wykonane remonty istniejących obiektów sportowych.

Od 2 listopada 2021 r. Urząd Miejski w Suwałkach ruszył z naborem wniosków na „nową” Suwalską Kartę Mieszkańca dostępną w formie zbliżeniowej karty plastikowej oraz dedykowanej aplikacji „Suwalska Karta Mieszkańca”. Do 31 grudnia nowe karty wyrobiło.
 
12 listopada podpisane zostały trzy umowy z właścicielami firmy TELKOP. Kontrakty dotyczą przebudowy skrzyżowań: Reja/Szczęsnowicza, Podhorskiego/Jana Pawła II, Noniewicza/Muzyczna. W sumie prace pochłoną ponad 1,5 mln zł. Na te zadania Miasto pozyskało 0.8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace powinny zostać wykonane do lipca 2022r.

24 listopada do Suwałk dotarła czteroosobowa rodzina Państwa Tachanovskiy z Kazachstanu, która ubiegała się o repatriację do Polski. Odbyło się oficjalne spotkanie rodziny z przedstawicielem Wojewody Podlaskiego, Prezydentem Suwałk i Radnymi Rady Miejskiej, którzy w marcu tego roku podjęli Uchwałę ws. przyjęcia rodziny do Suwałk.

30 listopada Miasto Suwałki oraz miejska spółka ZBM TBS pozyskały ponad 5,5 mln zł dotacji na budowę pierwszego budynku z 53 mieszkaniami na wynajem przy ul. Franciszkańskiej. Plan to realizacja 6 budynków. Budowa pierwszego z nich zakończy się w 2023 roku.

9 grudnia do suwalskiej Komendy Policji trafiły dwie Toyoty Corolla z hybrydowymi. Zakup jednego z aut został współfinansowany ze środków Miasta Suwałki, które na ten cal przeznaczyło 65.000 zł.

23 grudnia Miasto pozyskało 20 mln 200 tysięcy zł  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dokończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Suwałk na odcinku Wylotowa – Sejneńska. Wartość prac szacowana jest na ponad 40,4 mln złotych.

31
Grudzień