Aktualności

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK

Dobiegł końca XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. W piątek, 18 czerwca uczestnicy wydarzenia odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych teatrów. I miejsce ex aequo otrzymały Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”.

Suwalski festiwal od lat z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Spektakle konkursowe są otwarte dla publiczności, która może także podziwiać występy gości specjalnych Festiwalu – w tym roku łomżyński Teatr Lalki i Aktora oraz uliczny Teatr 3.5 z Dzierzgonia. Hasłem przewodnim wydarzenia były MOSTY. Było to czytelne nawiązanie do sytuacji, z jaką zmaga się świat – przypomnijmy, że ubiegłoroczny Wigraszek został odwołany właśnie z uwagi na pandemię.

Nagrody, podziękowania, wyróżnienia i statuetki Wigraszka wykonane przez suwalską artystkę rzeźbiarkę Olgę Wielogórską dla najlepszych młodych teatrów, uczestnicy Festiwalu odebrali w piątek, 18 czerwca podczas uroczystego finału na Dużej scenie Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Przyznano ex aequo dwie pierwsze nagrody ufundowane przez Patrona Honorowego Festiwalu, Prezydenta Miasta Suwałk oraz Sponsora wydarzenia, spółkę ASPI. Otrzymały je odpowiednio Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”. W imieniu Prezydenta Miasta Suwałk, nagrodę główną wręczył Zastępca – Roman Rynkowski.

Druga nagroda powędrowała do Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego za spektakl „Zielony gil”.  

Trzecią nagrodę zdobył spektakl „Pęknięcie” w wykonaniu połączonych Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób z Białegostoku.

21
Czerwiec