Aktualności

Znamy gwiazdy 12. Suwałki Blues Festival 2019

Suwałki Blues Festival 2019 odbędzie się w dniach 11-14 lipca już po raz dwunasty. Wystąpi łącznie 40 zespołów i około 200 muzyków z Polski, Europy i świata.
 
Suwałki Blues Festival to 4 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, 5 klubów festiwalowych, konkurs Polish Blues Challenge 2020 do European Blues Challenge 2020 oraz koncerty w centrum miasta, śniadania bluesowe, otwarta scena bluesowa, koncerty akustyczne i klubowe połączone z jam sessions, a także koncert na mobilnej platformie połączony z paradą motocykli. Wstęp wolny na główne koncerty plenerowe, śniadania bluesowe i koncerty towarzyszące.

Szczegóły dotyczące 12. edycji Suwałki Blues Festival 2019 przedstawili w czwartek (11 kwietnia) na konferencji prasowej w Suwalskim Ośrodku Kultury Jan Chojnacki, członek rady artystycznej festiwalu, dziennikarz radiowej Trójki , Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny SBF, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Alicja Andrulewicz, dyrektor SOKu.
 
Po konferencji w ramach rozgrzewki przed SBF 2019 na Dużej Scenie SOKu wystąpiła ełcko-suwalska formacja Bang On! Blues i Leszek Cichoński Guitar Workshop.
 
Suwałki Blues Festival jest stojącym na wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym wydarzeniem z udziałem szerokiej międzynarodowej publiczności. O tym, jak potrzebna jest to inicjatywa niech świadczy fakt, że liczba widzów w 2018 roku uczestniczących w koncertach i imprezach towarzyszących wyniosła blisko 20 tysięcy osób.
 
Fani bluesa kochają Suwałki Blues Festival. Świadczą o tym liczne nagrody m.in.: Podlaska Marka Roku 2008,  Blues Top 2008 kwartalnika ,,Twój Blues’’, Najlepszy Produkt Turystyczny 2009, Włócznia Jaćwingów 2009, Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego 2010, Blues Top 2012 kwartalnika ,,Twój Blues’’, Podlaska Marka Roku 2016, Nagroda - Ambasador Wschodu 2017, oraz ostatnio przyznana nagroda Blues Top 2018 kwartalnika ,,Twój Blues’’ w kategorii Wydarzenie.
 
Możemy poszczycić się faktem, iż atmosfera i nastawienie społeczeństwa lokalnego sprzyja realizacji tej inicjatywy, nadzwyczajnie promując region w kraju i zagranicą, pozwala na zdobycie i wymianę międzynarodowych i międzykulturowych doświadczeń, buduje międzynarodowe partnerstwo sprzyjające międzykulturowemu dialogowi i realizacji innych śmiałych projektów.
 
Wyjątkowość SUWAŁKI BLUES FESTIVAL polega na tym, że z jednej strony jest to impreza o wysokiej randze artystycznej, z drugiej strony jest to przedsięwzięcie w organizację którego włącza się całe miasto. Przy jego realizacji pracuje nie tylko instytucja kultury – Suwalski Ośrodek Kultury, ale również inne jednostki miejskie, a także Urząd Miejski
z Prezydentem miasta na czele. 
 
W programie 12. Suwałki Blues Festival 2019 m.in.

Odsłonięcie 11. tablicy w Alei Gwiazd Bluesa -  wmontowanie w deptak przy ul. Chłodnej kolejnej płyty na której znajdą się nazwy największych gwiazd SBF 2018 będzie z całą pewnością stałą pamiątką wpisującą się w tradycję programu pierwszego dnia SBF. W tym roku w deptak przy ul. Chłodnej wmontowana zostanie kolejna, już jedenasta (11) z kolei płyta, na której znajdą się nazwy największych gwiazd minionej edycji SBF.
 
Happening bluesowy – w ramach happeningu zagrają: Suwalski zespół Tomasza Kierejszy Gold Harp Blues Band, zespół 48 Godzin z Białegostoku, a także Back To The Roots z Grande Synthe (Francja).
 
Dwa wernisaże na rozpoczęcie festiwalu – pierwszego dnia festiwalu planowane jest otwarcie dwóch wernisaży , tj. w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz wernisażu plenerowego na placu M. Konopnickiej.
 
Koncert otwarcia SBF 2019 - w tym roku na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury, w Sali im. A. Wajdy odbędzie się koncert otwarcia 12. edycji SBF 2019. Wystąpi zespół COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT) z Suwalską Orkiestrą Kameralną (PL). Jako support wystąpi: SOSNOWSKI (PL). Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
 
Suwałki Blues Drift 2019 - w piątek, na placu przy ul. T. Kościuszki 74 odbędzie się zlot samochodów Mazda MX5.  
 
Otwarta scena bluesowa – Openblues - w piątek i sobotę w godz. 18.00 – 20.00 na placu M. Konopnickiej wystąpią 4 zespoły lub soliści, którzy wcześniej zgłoszą chęć wystąpienia
 na OPENBLUES - otwartej scenie bluesowej.
 
Koncert na platformie i parada motocykli - dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym, będziemy mieli możliwość zorganizowania koncertu na mobilnej platformie któremu towarzyszyć będzie parada motocykli Klubu Motocyklowego Black Seven Suwałki.

Konkurs Polish Blues Challenge 2020 - w niedzielę w ramach Suwałki Blues Festival 2019, na dużej scenie przy Ratuszu odbędzie się konkurs Polish Blues Challenge 2020. W konkursie weźmie udział 5 zespołów wybranych przez Radę Artystyczną. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza wraz
z nagrodą pieniężną. Laureat konkursu wystąpi na European Blues Challenge 2020 w Holandii.
 
 
KENNY WAYNE SHEPHERD BAND (USA) 
THE ALLMAN BETTS BAND (USA)

THE CASH BOX KINGS (USA)
COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT)
SARI SCHORR (USA)   GRAINNE DUFFY (IE)
PETE BROWN & KRISSY MATTHEWS BAND (UK/PL)
MACIEJ LIPINA (PL)   MAGDA PISKORCZYK (PL)
JJ BAND feat. Joanna Kaniewska (PL)
 
KHALIF WAILIN WALTER (USA)   VINNIE’S VICE (NL)
BACK TO THE ROOTS (FR)    DEIDREY FRANCOIS BAND (CAN/LT)
HOWLIN’ MATT (UK)   JUTAS & BUKARTAS BLUES DUO (LT)
SOUTHERNMAN ROBBIE (RO)   WBAND (CZ/SK)   48 GODZIN  (PL)
KSW 4BLUES (PL)    PIANO BLUES BAND (PL)   SHADE OF WHITE (BY)
ADAM ZALEWSKI TRIO (PL)

Koncert otwarcia Suwałki Blues Festival
COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT) z  Suwalską Orkiestrą Kameralną (PL)
support: SOSNOWSKI (PL)
 
ZAPRASZAJĄ
Organizatorzy: Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury
Współorganizator: Województwo Podlaskie
Patronat honorowy: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz
Sponsor Główny: Fabryki Mebli ,,FORTE’’ S.A.
Sponsorzy: ASPI Sp. z o.o. Sp. k., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp.  z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o., Marka Pilsner Urquel, Casablanca Catering Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowe SABO Sp. z o.o. Sp. k., Reso Europa Service Sp. z o.o., Malow Sp. z o.o.                                      
Partnerzy: Euro – Locks Sp. z o.o., Kruszbet S.A., Hotel Loft 1898***, Hotel Szyszko, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach TBS Sp. z o.o.   
Generalny patronat medialny: Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia
Patronat medialny: Wrota Podlasia, Radio Białystok, kwartalnik Twój Blues, serwis Bluesonline.pl, Dwutygodnik Suwalski, Telewizja Suwałki TVS, Telewizja internetowa TVS24.pl, suwalski serwis informacyjny Suwalki.info, dziennik internetowy Niebywalesuwalki.pl, portal informacyjny Suwalki24.pl, Bayer Media      
Wspierają nas: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
w Suwałkach Sp. z o.o., portal JadeNaPodlasie.pl, firma KRIS, magazyn VIP          
Festiwale partnerskie: Notodden Blues Festival, Bay-Car Blues Festival
 
www.suwalkiblues.com

12
Kwiecień