Aktualności

100-lecie Szkoły Podstawowej nr 2

Uroczyste obchody 100-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej odbyły się w piątek (08.11) w Suwałkach. W uroczystości udział wzięły władze miasta: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Sidorek, Zastępca Prezydenta i Wiesław Stelmach, Skarbnik, przedstawiciele kuratorium, byli dyrektorzy szkoły, absolwenci, uczniowie, grono pedagogiczne, dyrekcja i pracownicy szkoły. Były życzenia, prezenty i gratulacje. Miasto przekazało szkole czek na 10.000 zł. Uczniowie przygotowali ciekawe inscenizacje związane z jej historią placówki, podano tort jubileuszowy, a każdy z gości otrzymał przygotowaną specjalnie na stulecie publikację o szkole.

- Szkoła Podstawowa nr 2 zapisała piękną kartę w historii 300-lecia naszego miasta. Historia tej szkoły przeplata się z historią naszego miasta i skorelowana jest również z historią naszego państwa – mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Wraz z Przewodniczącym, przede wszystkim, gratulujemy jubileuszu, składamy najgłębsze wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich osób, które tworzyły tę szkołę przez 100 lat, dla poszczególnych dyrektorów, dla nauczycieli za Wasz trud, za Wasze serce, za wychowanie suwalczan. To jest taka szkoła, najstarsza szkoła podstawowa w Suwałkach, z której wszyscy powinniśmy być dumni. Na przyszłość życzymy żeby w tej szkole nigdy nie brakowało dobrego ducha. Żeby ta szkoła kultywowała, pamiętała o swojej wspaniałej historii, żeby byli tu sami mądrzy nauczyciele, którzy są w stanie z zaangażowaniem, z sercem przekazywać swoją wiedzę – dodał Prezydent.   

Obecnie w szkole, w 30 oddziałach, uczy się 637 uczniów i, w trzech grupach, 75 przedszkolaków. Pracuje z nimi 73 nauczycieli. W placówce zatrudnionych jest 26 pracowników administracji i obsługi.

W stuletniej historii Szkoły kierowało nią 14 dyrektorów, a trud nauczania i wychowania młodzieży podjęło ponad 400 pedagogów. Na przestrzeni 100 lat Szkoła wykształciła ponad 10 tysięcy absolwentów, wśród nich naukowców, artystów, prawników, lekarzy, nauczycieli, inżynierów, polityków, duchownych i przedsiębiorców.
Potwierdzeniem wielu sukcesów SP nr 2 są przyznane jej tytuły, m.in.: „Szkoła z klasą” (2004/2005) oraz „Szkoła bez przemocy” (2006/2007). W 2006 roku szkoła została nagrodzona medalem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.

08
Listopad