Aktualności

Nowa instalacja do segregacji odpadów otwarta

Zakończyła się budowa wartej ponad 33 mln zł instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Blisko 18 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. We wtorek (28 listopada) odbyło się symboliczne uruchomienie maszyn, które pozwolą na wzrost selekcji odpadów w Suwałkach.

Inwestycja powstała w związku z narzuconymi przez Komisję Europejską poziomami segregacji dla naszego kraju. Bez nowoczesnej linii sortowniczej nie byłoby to możliwe. Dlatego też od kilku lat Miasto Suwałki oraz spółka PGO przygotowywało do realizacji tego projektu.

- Cieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstała w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko lub do termicznego przekształcenia.  – powiedział w trakcie wydarzenia Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkDziękuję tym osobom, które pomogły nam w procesie inwestycyjnym przychylnie patrząc na realizację naszego pomysłu. Mam nadzieję, że cała hala wraz z maszynami będzie służyć naszym mieszkańcom przez długie lata skutecznie hamując wzrost wydatków na gospodarkę odpadami – podkreślił Prezydent Suwałk.

Budowa została dofinansowana środkami z narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej. W otwarciu instalacji udział wziął zastępca Prezesa tej instytucji Dominik Bąk.

Projekt zakładał:

  • budowę nowej hali o powierzchni 1.487 m2,
  • zamontowanie w hali linii sortowniczej o wydajności przetwarzania 5.000 Mg/rok odpadów selektywnie dostarczanych do zakładu, na 1 zmianę,
  • kupno dwóch ładowarek, które zapewnią obsługę instalacji.

O szczegółach technicznych związanych z pracą instalacji mówił Prezes PGO w Suwałkach Zbigniew Walendzewicz. Można się też z nimi zapoznać pobierając plik tekstowy umieszczony pod tym tekstem.

Linia sortownicza jest wyposażona m.in. w następujące urządzenia techniczne: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa sepratory żelaza, separator służący np. do podziału butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowców płaskich np. karton, papier, folia oraz prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych.

28
Listopad