Aktualności

Obchody 300 lecia Suwałk

Na bulwarach nad Czarną Hańczą przy Starej Łaźni zakopano kapsułę czasu z napisem „nie otwierać przed upływem stu lat”. To jeden z elementów zaplanowanych uroczystości związanych z 300-leciem naszego Miasta. Było też widowisko historyczne oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Huczne, wcześniej zaplanowane obchody 300-lecia Suwałk pokrzyżowała pandemia koronawrisua. Mimo to Władze Suwałk oraz Suwalczanie upamiętnili ten ważny jubileusz.

Po południu na bulwarach nad Czarną Hańczą pojawiły się dwie strefy: rodzinna i sportowa. Były między innymi: animacje dla dzieci, foto budka, konkursy z nagrodami, spotkanie z misiem „UśMichem”, czy wyścigi canoe. Głównym punktem programu było zakopanie kapsuły czasu. W specjalnie przygotowanej puszce umieszczone zostały różne przedmioty i informacje skierowane do przyszłych pokoleń. Suwalska kapsuła czasu to nierdzewny pojemnik z wieczkiem z napisem „nie otwierać przed upływem stu lat”.

Nie zabrakło muzycznej niespodzianki w wykonaniu zespołu „Zmiana Wachty” oraz suwalskiego chóru gospel. Całość obchodów uświetniła wystawa fotograficzna z okacji 300-lecia Suwałk. Druga część uroczystości odbyła się w Parku Konstytucji 3 Maja. Było widowisko historyczne pod tytułem ,,Kartki z historii Suwałk” dotyczące nadania praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Mocnego.

Życzenia mieszkańcom Suwałk złożyli m.in.: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Posłowie na Sejm RP: Jarosław Zieliński, Robert Tyszkiewicz i Stefan Krajewski, Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Drugi dzień obchodów 300-lecia Suwałk (niedziela 17 sierpnia) pozostawi przyszłym pokoleniom Suwalczan trzy pamiątki.

Po uroczystej Mszy św. w intencji suwalczan pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura, wszyscy chętni ustawili się na schodach konkatedry św. Aleksandra do wspólnego zdjęcia.

Na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki 76 została odsłonięta kopia przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720 roku.

W Parku Konstytucji 3 Maja, w którym odbywały się prezentacje artystyczne i koncerty muzyczne, posadzony został Dąb 300-lecia Miasta Suwałk.

Poniżej prezentujemy życzenia, które wpłyneły do Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
List gratulacyjny Ministra Edukacji Narodowej
List gratulacyjny Marszałka Województwa Podlaskiego
List gratulacyjny Prezydenta Miasta Ełku
List gratulacyjny Burmistsza Miasta Augustowa
List gratulacyjny Komendanta Miejskiej Policji w Suwałkach

16
Sierpień