Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Suwałki świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w mieście zorganizowano szereg wydarzeń. Są koncerty, wystawy, biegi, atrakcje dla dzieci i uroczystości oficjalne. Te przedstawiciele władz samorządowych rozpoczęli rano od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Później w konkatedrze pw. św. Aleksandra została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował J.E. Ks. Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, uczniowie, harcerze, przedstawiciele instytucji z miasta i regionu, Straż Miejska, Miejska Orkiestra Dęta, delegacja z miasta partnerskiego Mariampol i mieszkańcy miasta. Było wspólne śpiewanie hymnu narodowego, punktualnie w samo południe, w ramach akcji Niepodległa do hymnu, pieśni patriotycznych ze Studiem Piosenki Beciaki, modlitwa, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez liczne delegacje.

Głos zabrali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Bożena Kamińska, parlamentarzystka, Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego, Leszek Dec odczytał list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent Suwałk przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed stu lat. Mówił też konieczności pielęgnowania pamięci historycznej, zwłaszcza przekazywaniu jej młodemu pokoleniu.

- My Polacy winniśmy być wdzięczni wszystkim ojcom naszej Niepodległości z 1918 r.  Marszałkowi za jego trud, poniewierkę, więzienie, walkę o niepodległość Polski i budowanie jej państwowości. Ale także: Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu,  Ignacemu Daszyńskiemu i wielu, wielu innym.  Wtedy nasz naród zjednoczył się mimo różnych opcji politycznych. Nie kłócono się tak jak jest to dzisiaj. Myślą przewodnią była wolność. Pochylmy głowy nad ówczesnym społeczeństwem i oddajmy im pamięć. Nasz udział w uroczystości, modlitwa na Mszy św., wywieszenie flagi państwowej, zapalenie zniczy, czy złożenie kwiatów na mogiłach poległych za Ojczyznę lub w miejscach pamięci to uhonorowanie i cześć tym co walczyli o jej niepodległość. Byli to młodzi ludzie, a nawet chłopcy jak Orlęta Lwowskie, którzy za wolność oddali ofiarę swego młodego życia. Przekazujmy młodemu pokoleniu te fakty, aby nie poszły w zapomnienie i przybliżyły im wydarzenia z tego okresu. Zadbajmy o pamięć o tych, którym zawdzięczmy naszą wolność, a w szczególny sposób o wybitnej osobie  Marszałka  Józefa Piłsudskiego spoglądającego na nas z tego cokołuprzekonywał Czesław Renkiewicz.

Tę część obchodów zakończyły Biegi Niepodległości – Bieg Patriotów i Bieg Małych Patriotów, których uczestnicy tuż po godzinie 12.00 wyruszyli z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

To jeszcze nie koniec świętowania. Po południu w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędą się koncerty Dumni z Niepodległej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.

Do godz. 16.00 w hali OSiR odbywa się natomiast festyn niepodległościowy. Jest turniej szachowy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, animacje i zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami i tort urodzinowy.  

O 19.00 w konkatedrze św. Aleksandra z koncertem organowym wystąpi suwalczanka Magdalena Lewoc. W programie utwory J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Kuchařa, S. Karg-Elerta.

Miasto Suwałki, wzorem innych miast i gmin, od początku roku realizuje cykl wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod wspólnym hasłem „Suwałki dla Niepodległej”. Intencją samorządu było zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców, a także podkreślenie radosnego charakteru jubileuszu.

Suwalczanie z ogromnym zapałem włączyli się w ogólnopolskie działania dla Niepodległej, których zwieńczeniem były dzisiejsze obchody.

PROGRAM

11
Listopad