Aktualności

Podsumujmy 2014 rok

Zakończył się kolejny rok. W 2014 urodziło się 642 nowych Suwalczan, zmarło 540 mieszkańców Suwałk. To oznacza, że po raz kolejny w Suwałkach został zanotowany dodatni przyrost naturalny. W Suwałkach w minionym roku było 355 ślubów i 198 rozwodów. Bezrobocie w Suwałkach wyniosło 9,9%.

Dla porównania w 2013 roku urodziło się 633 osób, zmarło 554. Było 358 ślubów i 145 rozwodów.

W 2014 roku średnie bezrobocie – wg. stanu na listopad 2014 r. - w Polsce wyniosło 11,4% (2013r. - 13,2%). W województwie Podlaskim ta liczba to 12,9% (2013r. - 14,9%), w Białymstoku 12% (2013r. - 13,8%), w Łomży 15,2% (2013r. - 17%), w powiecie augustowskim 17% (2013r. - 19,1%), a w Suwałkach bezrobocie wyniosło 9,9% (2013r. - 12,5%). W regionie ełckim bezrobocie to 21,8% (2013r. - 25,1%).

Na tle miast regionu Suwałki wypadły bardzo dobrze zarówno pod względem przyrostu naturalnego jak i liczby osób bezrobotnych.

Poniżej prezentujemy podsumowanie ważniejszych wydarzeń z życia Suwałk w 2014 roku.

Styczeń

- 1 stycznia - 2 tysiące osób bawiło się na miejskim sylwestrze w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. Mieszkańcy Suwałk mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni a po północy bawić się przy muzyce puszczanej przez DJ-a. Gwiazdą wieczory sylwestrowego w Suwałkach był zespół Golden Life, który wykonał między innymi utwór „Oprócz błękitnego nieba”. Sylwester Miejski został zorganizowany po raz pierwszy po kilku rocznej przerwie.

- 11 stycznia Wicepremier, szef Resortu Gospodarki – Janusz Piechociński odwiedził Suwałki. Wziął wtedy udział w dorocznym spotkaniu suwalskich przedsiębiorców z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk. Piechociński omówił i nakreślił wizję dotyczącą rozwoju gospodarczego Polski. Wizyta Wicepremiera zbiegła się również z poinformowaniem o nowej - największej w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – inwestycji – czyli budowie w Suwałkach fabryki firmy Padma 3.0.

Luty

- 23 lutego z inicjatywy Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk zorganizowano spotkanie poświęcone ofercie szkoleniowej suwalskich szkół technicznych oraz suwalskiemu rynkowi pracy. Wspólna dyskusja przedstawicieli suwalskich szkół technicznych i zawodowych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach, lokalnych przedsiębiorców i władz Suwałk miała na celu uporządkowanie systemu kształcenia względem potrzeb rynku pracy. Wtedy zawiązały się również pierwsze porozumienia pomiędzy szkołami, a suwalskimi przedsiębiorstwami.

- 26 lutego Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał aneks do umowy dzierżawy zawartej w dniu 11 marca 1996r. pomiędzy Zarządem Miasta Suwałk, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością „Targowiska Miejskie” w Suwałkach. Zgodnie z zapisami zawartymi w aneksie - dzierżawę nieruchomości gruntowej, przeznaczonej pod działalność handlową, położonej w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej wydłuża się do 31 grudnia 2023 roku.

Marzec

- 5 marca Polski Rząd zaakceptował zmiany w załączniku nr 5 do Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Do listy priorytetowych inwestycji dopisano kolejne odcinki dróg ekspresowych i autostrad, których realizacja dofinansowana będzie z funduszy UE na lata 2014-2020. Wśród nich znalazł się odcinek trasy S61 - obwodnica Suwałk.

- 14 marca Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał umowę z przedstawicielami białostockiej firmy Sokolik, która wygrała przetarg na przebudowę ulicy Chłodnej w Suwałkach. Zgodnie z umową do połowy czerwca firma za 1 milion 85 tysięcy złotych wyremontowała cały deptak. 90% kosztów tej inwestycji pochodziło z unijnego dofinansowania z programu współpracy transgranicznej Polska Litwa Rosja.

Kwiecień

- 1 kwietnia fińska firma Va Varuste – jeden z największych skandynawskich producentów mebli, stelaży i tkanin do jachtów oraz łodzi – poinformowała, że rozpocznie w 2014 roku działalność w hali procesów technologicznych w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym Polska - Wschód. Działalność w PNT firma zainaugurowała 12 grudnia.

- 14 kwietnia Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk podpisał umowę z firmą, która wygrała przetarg na wykonanie termomodernizacji Zespołu Szkół nr 8 w Suwałkach. Inwestycja warta 1 032 124,44 zł w 85% była dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej.

- 14 kwietnia ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców Suwałk na pierwszy w historii naszego miasta Budżet Obywatelski. Wybrano trzy inwestycje: Planeta Zabaw i Sportu w ZS3, Modernizacja Boiska w ZS7 i Budowa Miejskiego Placu Zabaw za Aquaparkiem. Wszystkie zostały już zrealizowane.

- 28 kwietnia firma Transprojekt Gdański, która przygotowywała dokumentację projektową dla obwodnicy Suwałk przysłała do Urzędu Miejskiego w Suwałkach gotową i kompletną dokumentację w celu wydania opinii dotyczącej projektowanej obwodnicy naszego miasta.

Maj

- 1 maja w dniu dziesiątej rocznicy wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej – w Suwałkach odbył się „Marsz do Unii” i Piknik Europejski w ramach, którego odbyło się uroczyste otwarcie Placu Marii Konopnickiej. Została otwarta też wystawa „Suwałki – 10 lat w Unii Europejskiej”, która podsumowywała zmiany, jakie dokonały się w naszym mieście w ostatniej dekadzie.

- 5 maja Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zdecydował, że Agnieszka Szyszko zostanie Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Suwałk ds. Organizacji Pozarządowych.

- 9 maja Miasto Suwałki pozyskało dofinansowanie na budowę dwóch boisk sportowych – przy Zespole Szkół nr 2 i Szkole Podstawowej nr 6. Suma dofinansowania to 676 tysięcy złotych. Obie inwestycje zostały zrealizowane w tym roku.

- 28 Henryk Owsiejew, suwalski przedsiębiorca, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Malow otrzymał w trakcie sesji Rady Miejskiej tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.

Czerwiec

- 6 czerwca Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach świętował 50 lat istnienia.

- 8 czerwca Wigry Suwałki wygrywając ze Stalą Rzeszów 3:2, przypieczętowały historyczny awans do I ligi, kończąc sezon 2013/2014 jako lider tabeli II ligi Grupy Wschodniej.

- 13 czerwca pomiędzy Miastem Suwałki, Gminą Suwałki oraz Wigierskim Parkiem Narodowym zostało zawarte specjalne porozumienie w myśl, którego nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska w miejscowości Krzywe mieli czuwać ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki porozumieniu, w okresie letnim, mieszkańcy Suwałk i okolic, a także turyści mogli czuć się bezpiecznie na tym popularnym w naszym regionie kąpielisku. Przez kilka ostatnich lat służby ratownicze nie czuwały nad bezpieczeństwem kąpiących się tam osób.

Lipiec

- 7 lipca Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał umowę na budowę ulicy Krakowskiej z firmą „Przedsiębiorstwo Budowlano – Remontowe B Complex” z Suwałk. Inwestycja, warta 1 600 925 zł była dofinansowana 1 243 326,61 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013.

-11 lipca koncertem Ginger Baker Jazz Confusion (UK/USA) w dużej Sali Suwalskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się siódma edycja Suwałki Blues Festival.

- 30 lipca przyjęto Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do 2020 roku.

Sierpień

- 13 sierpnia zakończyła się budowa nowego boiska przyszkolnego w Suwałkach przy Zespole Szkół nr 2.

Wrzesień

- 1 września minął rok od wprowadzenia programu Suwalska Rodzina PLUS. W tym czasie przyjęto wnioski od 640 suwalskich rodzin o wydanie karty „Suwalska RODZINA PLUS”, z której skorzystało 4161 osób. Przez rok z Budżetu Miejskiego na funkcjonowanie tego programu przeznaczono 225.000 zł. W tym czasie statystycznie każda z rodzin zaoszczędziła 351 zł.

- 15 września 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodził swoje czwarte święto. Oprócz święta dywizjonu obchodzono też 20 rocznicę przedyslokowania 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej z Kwidzyna do Suwałk.

- 24 września został przyjęty unikalny w skali całego kraju „Program Rozwoju Przedsiębiorczości w mieście Suwałki na lata 2014-2020”. W dokumencie zostały zawarte konkretne pomysły i działania, które mają wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości w Suwałkach.

- 25 września Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zaprezentował kompleksowy plan związany z utwardzeniem wszystkich dróg na osiedlu Hańcza. Zgodnie z zapowiedziami wszystkie ulice na tym osiedlu powinny być utwardzone do końca 2016 roku.

Październik

- 1 Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał umowę z Konradem Sobeckim Prezesem Zarządu firmy TAMEX, która do 31 sierpnia 2015 roku ma zmodernizować Stadion Lekkoatletyczny w Suwałkach. Wartość całej inwestycji to blisko 12 milionów złotych. 32% tej kwoty to dofinansowanie z Ministerstwa Sporty i Turystyki.

- 15 października Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał umowę na przebudowę ulicy Młynarskiego w Suwałkach. Inwestycję wykona znana i sprawdzona suwalska firma Rem-Bud, a za swoją pracę otrzymają blisko 2 miliony 370 tysięcy złotych.

Listopad

- 3 listopada ogłoszono listę dróg, które zostaną dofinansowane w ramach programu tzw. „schetynówek”. Na 6 miejscu listy znalazła się suwalska ulica Nowomiejska. Zostanie ona wyremontowana w całości już w 2015 roku.

- 12 listopada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy.

- 27 listopada Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie ze Zbigniewem Walendzewiczem, Prezesem Spółki Targowiska Miejskie w Suwałkach przedstawili informację związaną z rozpoczęciem rozbudowy i modernizacji hali mięsnej. Obiekt powstanie za blisko 3 miliony zł. Inwestycję zrealizuje suwalskie przedsiębiorstwo PRIBO. Przebudowa rozpocznie się już 15 marca.

- 30 listopada Czesław Renkiewicz w II turze wyborów samorządowych został wybrany na stanowisko Prezydenta Suwałk.

Grudzień

- 1 grudnia, odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Miejskiej w Suwałkach. 23 radnych, którzy w wyborach samorządowych przeprowadzonych 16 listopada otrzymali mandaty radnych, złożyli ślubowanie. Jadwiga Mariola Szczypiń, radna Prawa i Sprawiedliwości, została wybrana na Przewodniczącą Rady Miejskiej.

- 12 grudnia 2014r., w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15 w lublinie odbyła się XIV Gala konkursu "o Kryształową Cegłę...". W kategorii „Obiekty Kultury, Usług i Edukacji” 1 miejsce zajął budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury, uznany za „najlepszą inwestycję budowlaną  po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu”.

31
Grudzień