Aktualności

Zaproszenie na marsz i koncert

Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Andrzej Paweł Chuchnowski zapraszają mieszkańców Suwałk na Marsz Niepodległości i koncert „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, między innymi  polskie pieśni patriotyczne śpiewać będzie baryton, Maciej Nerkowski.

 

Zbiórka uczestników Marsuz Niepodległości o godzinie 16.30 na placu 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Ppanc. im Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Wojska Polskiego 21. Tam, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego każdy z uczestników będzie mógł złożyć kwiaty przygotowane przez organizatorów. Dla każdego przygotowane zostaną też lampiony, które zostaną zaniesione pod Dąbek Wolności. Kolumna przejdzie ulicami: Wojska Polskiego i Kościuszki do parku Konstytucji 3 Maja. Na czele kolumny pójdą mażoretki i Miejska Orkiestra Dęta. Harcerze będą nieśli pochodnie. O godzinie 17.30 w parku Konstytucji 3 Maja rozpocznie się happening pt.: „W jak wolność” w wykonaniu Teatru Form Czarno–Białych „PLAMA”. Na zakończenie uroczystości w parku zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży pt.: „Patriotyzm współczesnego Polaka”.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie koncert w Suwalskim Ośrodku Kultury pt. „Najpiękniejsza jest muzyka polska” Wystąpią: solistka Eun Cho, skrzypaczka z Korei Południowej, baryton Maciej Nerkowski oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego.

 

W programie koncertu:

Polskie pieśni patriotyczne w opracowaniu Karola Szymanowskiego i Miłosza Bembinowa w wykonaniu Macieja Nerkowskiego (baryton).

Krzysztof Penderecki – Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II wykonanie utworu w ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Michał Spisak – Concertino na orkiestrę smyczkową, Aubade na małą orkiestrę Andante i allegro na skrzypce i orkiestrę

Wojciech Kilar – fragmenty z muzyki do filmu Portret damy

Bartosz Kowalski – Mała Polska Muzyka na orkiestrę smyczkową

 

Skrzypaczka z Daegu w Korei Południowej, obecnie pracująca w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 13 lat u znakomitej prof. Young-Jin Seo. W 2004 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem i specjalną nagrodę rektora Keimyung University, na którym doskonaliła swoje umiejętności w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego oraz prof. Woo-Kyun Jeong.

W 2006 roku Eun Cho uzyskała dyplom magistra sztuki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego, zdobyła również w Polsce stypendium Pro Polonia Society. Ukończyła ponadto podyplomowe studia muzyczne na tej samej uczelni oraz brała udział w kursach mistrzowskich w Niemczech u prof. Eckharda Fischera.

Eun Cho posiada znaczący dorobek konkursowy. Zajmowała czołowe miejsce nie tylko w solowej grze na skrzypcach, ale także odnosiła sukcesy w dziedzinie kompozycji i kameralistyki oraz zdobywała nagrody specjalne kuratora oświaty oraz ministra kultury. Jeszcze podczas studiów w Korei pełniła funkcję koncertmistrza w orkiestrze Keimyung Opera. Jej działalność koncertowa obejmuje występy organizowane przez stowarzyszenie Korea-Polska (występowała m. in. z recitalem przed prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim podczas jego wizyty w Korei w 2002 roku), solowe recitale w wielu miejscach Polski, koncerty solowe z polskimi orkiestrami (Filharmonia Zielonogórska im. T. Bairda – na festiwalu „Mistrzowie wiolinistyki”, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze na festiwalu „Gwiazdy promują”) pod batutą wybitnych polskich dyrygentów.

W swojej grze solowej Eun Cho upodobała sobie zwłaszcza repertuar współczesny oraz muzykę polską, pokazując przy tym publiczności azjatycki wdzięk oraz wielką pasję i charakter.

 

Maciej Nerkowski - baryton. Edukację muzyczną rozpoczął w 1999 roku w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, na kierunku wokalnym w klasie prof. zw. Violetty Bieleckiej. W latach 2003–2008 odbył studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Współpracował z wieloma wybitnymi artystami, m.in. ze śpiewakami: Jadwigą Rappé, Adamem Kruszewskim, Leonardem Mrozem, Ryszardem Karczykowskim, Marco Vinco; kameralistami: Mają Nosowską, Krystyną Borucińską, Robertem Morawskim i Jerzym Marchwińskim; reżyserami: Jitką Stokalską, Hanną Chojnacką, Michałem Znanieckim, Agatą Duda-Gracz, Roberto Skolmowskim.

 

Maciej Nerkowski był członkiem zespołu muzyki średniowiecznej Pressus oraz zespołu muzyki bałkańskiej Sarakina, z którym nagrał płyty Junctions i Fryderykata.

 

W 2009 roku Nerkowski zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (spektakl Lukrecja Borgia Gaetano Donizettiego), by powrócić na jego scenę w operze Iannisa Xenakisa – Oresteia. W 2010 roku zadebiutował natomiast partią Schaunarda w Cyganerii Giacomo Pucciniego na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Współpracował także z L.T.L. Opera Studio (Laboratorio Toscano per la Lirica) orazThéâtre de L’Archipel w Perpignan. Ponadto w repertuarze operowym artysty znajdują się m.in. utwory Moniuszki (Loteria, Jawnuta, Verbum nobile), Zemsta nietoperza Straussa, Księżycowy świat Haydna, Wesele Figara Mozarta, Bunt żaków Szeligowskiego, Carmina Burana Orffa oraz West Side Story i Candide Bernsteina.

 

Obecnie występuje na na scenach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (jako św. Sebastian w spektaklu Ojciec) i Opery i Filharmonii Podlaskiej (jako Izak w musicalu Korczak Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa oraz jako Firmin w musicalu ‚Upiór w operze’ Andrew Lloyd Webbera).

 

Nerkowski brał udział w nagraniach innych artystów: Miłosza Bembinowa Res Tua (DUX), Zygmunt Stojowski w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego (DUX); Moryto. Masses w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych pod dyrekcją ks. Kazimierza Szymonika; Pieśni kurpiowskie w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej (PWM) oraz Stanisław Moryto. Muzyka chóralna w wykonaniu Chóru OiFP pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Brał także udział w festiwalach muzyki współczesnej, wśród nich: Crossdrumming i Warszawska Jesień w Warszawie oraz Festival Aujourd’huiMusiques w Perpignan, Flâneries musicales w Reims oraz Festival Novelum w Tuluzie.

 

Kazimierz Dąbrowski

Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Białymstoku oraz śpiewu w klasie prof. Violetty Bieleckiej. W 2008 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego debiut dyrygencki miał miejsce w roku 2002 w Kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku.

Już w czasie studiów podjął wiele inicjatyw artystycznych jako organizator i dyrygent, prowadząc szereg koncertów oratoryjno-symfonicznych w prestiżowych miejscach Warszawy, m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Katedrze Praskiej, Auli Politechniki Warszawskiej, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina, Kościele św. Krzyża, prawykonując kompozycje takich twórców jak Miłosz Bembinow, Aleksander Kościów, Bartosz Kowalski, Andrzej Kopeć.

Był asystentem dyrygenta i drugim dyrygentem projektów operowych realizowanych na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Po studiach zaangażował się w pracę z młodymi muzykami, prowadząc koncerty nowo powstałej Podlaskiej Orkiestry Kameralnej. Współpracował dotychczas z orkiestrami koncertując w Polsce (m. in. w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Siedlcach, Białymstoku, Suwałkach, Szczecinie) oraz za granicą (Austria, Czechy, Rumunia, Litwa).

Współpracuje z takimi artystami jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Wojciech Gierlach, Ryszard Cieśla, Agnieszka Lipska – Nakoniecznik, Anna Lubańska, Tomasz Krzysica, Bogdan Makal, Dorota Radomska, Kamila Wąsik – Janiak, Jacek Szymański, Alina Mleczko, Joanna Różewska, Magdalena Idzik, Radosław Sobczak, Maria Machowska, Anna Jeruć – Kopeć, Maciej Frąckiewicz, Julia Kociuban, Aneta Łukaszewicz, Maciej Bogumił Nerkowski, Anna Wolfinger. We wrześniu 2009 roku zdobył trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów „Craiova 2009”. Brał udział w kursie mistrzowskim w Austrii. Jest stypendystą Keimyung University i Fundacji Pro Polonia Society w Daegu w Korei Południowej oraz laureatem „Stypendium Młodym Twórcom”, fundowanym przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Od września 2008 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, prowadzi również – od września 2009 – orkiestrę symfoniczną i kameralną Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku (w roku 2011 i 2012 otrzymał Nagrodę Dyrektora za osiągnięcia w edukacji młodzieży). W marcu 2011 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od października 2011 roku prowadzi zajęcia na białostockim wydziale Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

 

08
Listopad