10 lat Suwałk w Unii Europejskiej

1 maja będziemy świętować jubileusz 10-lecia członkostwa Polski w UE. Jest to dobra okazja do refleksji i zastanowienia się nad tym czy Suwałki dobrze wykorzystały możliwości, które oferuje Unia Europejska. W związku z tym zapraszamy Państwa do oddania głosu w specjalnej sondzie internetowej, która odpowie na pytanie czy miasto Suwałki dobrze skorzystało z dostępnych funduszy Unii Europejskiej.

- Moim zdaniem Suwałki, nasze miasto, bardzo dobrze wykorzystały środki unijne dostępne nie tylko w latach 2007 -2013 czyli w kończącej się już powoli perspektywie finansowej UE – ale ogólnie podczas całej obecności Polski w strukturach UE – w latach 2004-2014 – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Projekty zrealizowane tylko przez Miasto Suwałki, jak również jednostki miejskie podległe Miastu w latach 2004-2014 wyniosły ok. 566.453.405,00 zł, dofinansowanie natomiast sięgnęło ok. 351.456.331,00zł. Zrealizowanych zostało 51 projektów infrastrukturalnych i 46 projektów tzw. „miękkich”. Ten wynik plasuje Miasto Suwałki w ścisłej krajowej czołówce.

Jeżeli do tych projektów dodamy ogólne zestawienie projektów Miasta oraz podmiotów prywatnych to liczba projektów wynosi 259. Ich całkowita wartość to 843 015 269,41 zł, a dofinansowanie 414 680 596,62 zł. Co w przeliczeniu na jednego mieszkańca Suwałk daje kwotę 5 974,88 zł.

- Uważam, że przez te 10 lat Suwałki zmieniły się nie do poznania. Wybudowaliśmy wiele obiektów użyteczności publicznej takich jak Aquapark, SOK, nowy stadion. Zmodernizowaliśmy mnóstwo dróg: Reja, Wigierska, Buczka. Wybudowaliśmy nowoczesny obiekt Parku Naukowo – Technologicznego – dodaje Prezydent Suwałk.

Inwestowały też suwalskie spółki komunalne. Ogromne inwestycje realizowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które wybudowało kilometry wodociągów oraz zmodernizowało oczyszczalnię ścieków przy ulicy Sejneńskiej.

TUTAJ można znaleźć listę projektów realizowanych przez Miasto Suwałki. Szczegółowy zakres prac, kwotę przeznaczoną na realizację zadania oraz poziom dofinansowania pieniędzmi z funduszy Unii Europejskiej.

Zapraszamy do oddania swego głosu w specjalnej sondzie internetowej. Głosować będzie można do 8 maja.

Podsumowywać będziemy również 1 maja czyli w dniu, w którym świętować będziemy jubileusz 10-lecia członkostwa Polski w strukturach UE.  Z tej okazji odbędzie się uroczyste otwarcie zmodernizowanego Placu Marii Konopnickiej.

Szczegóły tego wydarzenia można znaleźć TUTAJ.

- Już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców Suwałk na to ważne i duże wydarzenie idealnie wpisujące się w formułę spędzenia czasu w wolne majowe dni –mówi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałki.