Aktualności

100-lecie 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

Jubileusz Pułku stacjonującego niegdyś w Suwałkach zbiegł się z kolejną 101 już rocznicą wyzwolenia Suwałk. Z tej okazji w naszym mieście odbyły się obchody m.in. msza polowa oraz odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci pułku na terenie dawnych koszar przy ul. Sejneńskiej. Wcześniej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie ze Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli kwiaty pod pomnikiem POW na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

- Za 2 dni w Suwałkach obchodzić będziemy 101 rocznicę wyzwolenia Suwałk, ważny dzień dla naszej społeczności, który określił do jakich ziem przynależeć będzie nasze miasto oraz jaka będzie jego przyszłość – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przed pomnikiem POW.

Suwalszczyzna najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24 sierpnia 1919 roku. Tego dnia do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Niewiele ponad dwa tygodnie później – 12 i 13 września 1919 roku mieszkańcy miasta witali Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców pamiętne: ,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

 – Dziękuję, że piastujemy historię żołnierza suwalskiego i wspominamy bohaterów, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę. Cześć i chwała bohaterom – kontynuował na terenie dawnych koszar Prezydent Suwałk.

3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich imienia pułkownika Jana Kozietulskiego był jednym z trzech pułków szwoleżerów w przedwojennym, polskim wojsku. To pułk elitarny, nawiązujący do czasów napoleońskich. Do września 1939 roku stacjonował w koszarach przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach. Tuż przed wojną liczył 37 oficerów, 88 podoficerów, 677 szwoleżerów i 736 koni. Kadra oficerska uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, a żołnierze byli widoczni w krajobrazie miejskim. Kampanię wrześniową rozpoczął wypadem do niemieckiej wówczas miejscowości Cimochy. Skapitulował, jako jeden z ostatnich, pod Kockiem.

W dzisiejszych uroczystościach brali udział między innymi: Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Senator RP Marek Komorowski oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Organizatorem uroczystości było Muzeum Okręgowe w Suwałkach na czele z dyrektorem Jerzym Brzozozowskim, a Miasto Suwałki współfinansowało dzisiejsze wydarzenie.

Zdj: UM Suwałki i Miłosz Kozakiewicz

22
Sierpień