104. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

24 sierpnia 1919 r. jest ważną datą na kartach historii Suwałk. To wtedy Miasto odzyskało wolność wraz z wkroczeniem oddziału 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.

Z okazji 104 rocznicy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał o okolicznościach wyzwolenia Suwałk, wspomniał głównych „architektów” naszej wolności:  Walerego Romana, Aleksandra Putrę oraz ks. Stanisława Szczęsnowicza. Podkreślił, że spotykamy się w tym miejscu, aby oddać cześć i przypomnieć, komu zawdzięczamy wolność oraz zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby w przyszłości niepodległość zachować.

- Należy pamiętać, edukować, bo to co było dane kiedyś, nie znaczy, że jest dane na zawsze. Dlatego takie dni jak dzisiejszy są ważne przede wszystkich dla młodych ludzi, którzy z książek historii i takich wydarzeń powinni czerpać wiedze na temat wywalczonej niepodległości przez naszych przodków – mówił Prezydent Suwałk.

- Już dziś zapraszam Państwa do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice – 1 i 17 września. Jak co roku spotkamy się pod Pomnikiem Żołnierzy Września by przywołać te trudne w historii naszego kraju wydarzenia – dodał Czesław Renkiewicz.

Głos także zabrali posłowie na Sejm RP Jarosław Zieliński i Paweł Krutul.

Po przemówieniach nastąpiła modlitwa, a następnie złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez zaproszonych gości reprezentujących: kombatantów, władze samorządowe,  przedstawicieli służb mundurowych, a także placówek oświatowych i instytucji kultury.

Wcześniej delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.