Obchody 11 listopada, dnia Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach, miały charakter szczególny. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zebrało się kilkuset mieszkańców. Były uroczyste przemówienia, apel poległych i salwa honorowa.
We wtorkowe (10 listopada) popołudnie, przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości, władze Suwałk złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.
11 listopada w środę - równo w południe rozpoczęła się uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w swoim przemówieniu przypomniał historię odzyskania przez Polskę i Suwałki niepodległości.
-W listopadzie 1918 roku, gdy większość ziem polskich już odzyskała niepodległość – Suwalszczyzna wciąż znajdowała się pod okupacją. Okupacja przedłużyła się tu o blisko dziewięć miesięcy, a region stał się areną polsko-litewskiego sporu i walk zbrojnych – powiedział Prezydent Suwałk - Nie może być wolnym naród, który ma zniewolonych obywateli. Zdrowy naród zdolny jest do walki o wolną, niepodległą, niezależną ojczyznę. Wiedzieli o tym wielcy Polacy: Wybicki, Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Chopin, Sienkiewicz, którzy rozsławiali imię Polski i głosili, że nie umarła – póki żyją jej synowie – mówił Czesław Renkiewicz.
Głos zabrali również suwalscy parlamentarzyści: Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński.
Po południu w Muzeum im. Marii Konopnickiej odbył się wernisaż wystawy „Ola z ulicy Krzywej. Opowieść Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich”. Uroczystości zakończyła premiera widowiska w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury pt. „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Przed balem we foyer SOK, z inicjatywy ZPiT „Suwalszczyzna”, prowadzona była akcja charytatywna na rzecz zakupu perkusji i trąbki dla młodych uzdolnionych muzyków Michała i Alka, podopiecznych suwalskiej Fundacji Alicji Roszkowskiej ART – S.O.S.