Aktualności

13 rocznica śmierci Śp. Józefa Gajewskiego

W 13 rocznicę śmierci prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego znicze na jego grobie na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej zapalili: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ze swoim zastępcą Grzegorzem Krysą oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec.

Prezydent Suwałk Józef Gajewski zmarł nagle 25 lipca 2010 r w czasie urlopu we Włoszech. Przez kilkanaście lat był prezydentem Suwałk. W plebiscycie „DwuTygodnika Suwalskiego” na Suwalczanina 300-lecia w głosowaniu suwalczan zajął trzecie miejsce. W dość powszechnej opinii suwalczan i odwiedzających nasze miasto: zmienił Suwałki nie do poznania. Zawsze miał czas dla suwalczan. Znał tysiące mieszkańców Suwałk i tysiące znały jego.

Józef Gajewski urodził się 21 listopada 1948 r. w Olecku. Absolwent suwalskiego Technikum Mechanicznego, Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Spółdzielni Pracy Przemysłu Skórzanego „Suwalczanka” w Suwałkach. Potem pracował w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej i jako zastępca dyrektora w Suwalskich Zakładach Drobiarskich. Z żoną Bogusławą mieli troje dzieci. Od 1981 do 1987  r. pełnił funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. A następnie do 1990 r. był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Suwałkach. W tym czasie powstawało Osiedle Północ i  Suwałki należały do miast, w których budowano najwięcej mieszkań.

Od 1987 r. do 2002 r. pracował w administracji skarbowej: w Izbie Skarbowej, Urzędzie Kontroli Skarbowej i Urzędzie Skarbowym w Suwałkach i przez kilka miesięcy w 1996 r. w Gdańsku. Od 19 listopada 2002 roku do dnia śmierci ponownie sprawował funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. Dwukrotnie wybrany w wyborach powszechnych. Zmarł na zawał serca 25 lipca 2010 r. na wakacjach w Castiglion Fiorentino we Włoszech. Tysiące suwalczan oddało mu cześć. Warty honorowe przy jego trumnie pełniły służby mundurowe, radni Rady Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego. Prezydentowi oddały też hołd oraz złożyły wieńce delegacje miast partnerskich Suwałk. Kondolencje osobiście rodzinie złożył prezydent-elekt RP Bronisław Komorowski. Wielotysięczny kondukt żałobny 30 lipca 2010 r. wyruszył z suwalskiego ratusza do konkatedry  pw św. Aleksandra, gdzie odprawiono mszę św. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej. Józef Gajewski pośmiertnie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a suwalscy radni nadali mu tytuł Zasłużony dla Miasta Suwałk. Jego imię otrzymała sala obrad suwalskiej Rady Miejskiej oraz rondo u zbiegu ul. Łąkowej, Wojska Polskiego i Zastawie.

25
Lipiec