15 edycja SBF – poznaliśmy program

To powrót do dobrych tradycji. Przed tradycyjną kwietniową Rozgrzewką Bluesową zaprezentowany został program koncertów, które przez 4 lipcowe dni wybrzmią w Suwałkach. 15 Suwałki Blues Festival będzie wszystkim tym co najlepsze sprzed okresu pandemii. Dodatkowo pojawią się nowości, które zaspokoją najbardziej wybrednych fanów muzyki blues.

W konferencji udział wzięli Prezydent Miasta Suwałk - Czesław Renkiewicz, Paweł Wnukowski – Radny Województwa Podlaskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury – dr Ignacy Ołów, Dyrektor Artystyczny Suwałki Blues Festival - Bogdan Topolski, Dziennikarz radiowy - Jan Chojnacki.

- Chcemy, aby tegoroczna edycja Suwałki Blues Festival miała wyjątkowy charakter i poświęcona była artystycznej współpracy polsko-norweskiej. Mając na uwadze to, że niezwykle ważną częścią naszej lokalnej kultury jest kultura litewska, zaprosiliśmy do udziału w festiwalu także bluesowe zespoły litewskie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Budżet tegorocznego festiwalu to ok 1,8 mln zł. Na organizację wydarzenia pozyskaliśmy 1,5 mln zł z funduszy norweskich. Dziękuję również wszystkim sponsorom oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie tego wydarzenia  – dodał Prezydent Suwałk.

Pełen program 15 edycji Suwałki Blues Festival można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: http://suwalkiblues.com/pl/.

Budżet festiwalu zostanie przeznaczony na:

• Organizację czterodniowego festiwalu muzyki bluesowej.
  • 2 duże profesjonalne sceny: scena w parku Konstytucji 3 Maja i ponownie po roku przerwy powracamy, ku uciesze fanów, ze sceną przy ratuszu miejskim oraz trzecia scena plenerowa na pl. M. Konopnickiej.
  • Mniejsze sceny w centrum miasta: m.in. na ulicy Chłodnej, a także po raz pierwszy mała scena plenerowa na Bulwarach (przy Galerii Stara Łaźnia).
  • Organizację 30 koncertów muzyki bluesowej w wykonaniu muzyków polskich, norweskich i litewskich. m.in.: RITA ENGEDALEN BAND (NO), KNUT REIERSRUD BAND (NO), NOTODDEN BLUES BAND (NO), SPOONFULOF BLUES (NO), ANDY ABRO BAND (LT), THE BLUES MAKERS (LT), THE ROAD BAND (LT), ARINA & VETO BAND (LT).
  • Polish Blues Challenge.
  • warsztaty dla młodzieży z udziałem profesjonalnych muzyków z Polski i Norwegii oraz wspólny koncert.
  • dla najmłodszych festiwalowiczów - Bluesowa Piaskownica, czyli strefa z animacjami i zabawami muzycznymi dla dzieci.

Nie zabraknie także działań, które na stałe wpisały się już w program festiwalu:
  • Odsłonięcie tablicy w Alei Gwiazd Bluesa z gwiazdami poprzedniej, 14. edycji festiwalu.
  • Suwałki Blues Drift, czyli pokaz samochodów MAZDA MX5.
  • Parada motocykli połączona z koncertem bluesowym na mobilnej platformie w centrum miasta oraz pokaz motocykli.

Na koniec festiwalu, w niedzielę, nie zwalniamy! Planujemy wzbogacenie festiwalu o dodatkowy, biletowany koncert gwiazdy bluesowej z USA SHEMEKIA COPELAND i 2 wykonawców supportujących z Finlandii i Polski. Tytuł koncertu: SUWAŁKI BLUES FESTIVAL EXTRA – Ladies Night. Koncert odbędzie się ostatniego dnia festiwalu (w niedzielę, 10 lipca o godz. 18.00) w sali widowiskowo-sportowej Suwałki Arena.